Oblicz sumę długości przekątnych rombu wiedząc, że suma ich kwadratów jest równa 313, a pole rombu jest równe 78.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt
Romb o kącie ostrym jest opisany na okręgu o promieniu 2. Oblicz pole tego rombu.
W romb o boku wpisano dwa okręgi w ten sposób, że okręgi te są styczne zewnętrznie i każdy z nich jest styczny do dwóch sąsiednich boków rombu przecinających się pod kątem ostrym (zobacz rysunek).
Udowodnij, że suma promieni tych okręgów jest równa .
W okrąg wpisano trapez równoramienny w ten sposób, że podstawa jest średnicą tego okręgu. Ramię trapezu ma długość 10, a jego przekątna jest o 11 dłuższa od promienia okręgu. Oblicz wysokość tego trapezu.
Znajdź długości przekątnych rombu o boku 29 jeżeli wiadomo, że ich różnica długości jest równa 2.
W trapezie o podstawach i przekątne oraz przecinają się w punkcie . Wykaż, że jeżeli , to pole trójkąta jest 25 razy większe od pola trójkąta .
W trapezie o podstawach i przekątne oraz przecinają się w punkcie . Wykaż, że jeżeli , to pole trójkąta jest 16 razy większe od pola trójkąta .
Wyprowadź wzór na pole trapezu ze wzorów na pole równoległoboku i trójkąta.
W trapezie kąty przy dłuższej podstawie to i , a długość wysokości trapezu wynosi 6. Oblicz pole trapezu oraz długości jego podstaw wiedząc, że suma długości ramion jest równa sumie długości podstaw.
Odcinek jest dłuższą podstawą trapezu równoramiennego opisanego na okręgu o środku . Oblicz pole tego trapezu jeżeli i .
Punkt należy do okręgu opisanego na kwadracie . Wykaż, że .
Prostokąt jest podobny do prostokąta w skali . Pole prostokąta jest równe . Krótszy bok prostokąta ma długość 6 cm. Oblicz długości pozostałych boków tych prostokątów.
Prostokąt jest podobny do prostokąta w skali . Pole prostokąta jest równe . Krótszy bok prostokąta ma długość 9 cm. Oblicz długości pozostałych boków tych prostokątów.
Podstawy trapezu równoramiennego o polu 40 mają długości 6 i 14. Oblicz długość ramienia tego trapezu.
Stosunek długości przekątnych rombu o boku 17 cm jest równy 5:3. Oblicz pole rombu.
Stosunek długości przekątnych rombu o boku jest równy 3:2. Oblicz pole tego rombu.
W równoległoboku , w którym punkt jest środkiem boku . Wykaż, że trójkąt jest prostokątny.
Wierzchołki kwadratu połączono ze środkami jego boków (zobacz rysunek) i otrzymano w ten sposób mniejszy kwadrat . Oblicz, jaki jest stosunek obwodów kwadratów i .
Na rysunku przedstawiono dwa kwadraty: i , przy czym punkty i należą do odcinków i odpowiednio. Przedstawiono również okrąg, który jest styczny do dwóch boków kwadratu i przechodzi przez punkt . Wykaż, że jeżeli , to promień okręgu jest równy .
Przez wierzchołek prostokąta poprowadzono prostą, która przecięła proste i w punktach i odpowiednio. Wykaż, że .
Uzasadnij, że jeżeli prostokąt nie jest kwadratem, to punkty przecięcia dwusiecznych jego kątów wewnętrznych są wierzchołkami kwadratu.
Na przeciwległych bokach równoległoboku zbudowano kwadraty i . Udowodnij, że proste i są równoległe.
Podstawy trapezu mają długości 4 i 8. Kąty, jakie tworzą ramiona z dłuższą podstawą, mają miary i . Oblicz pole trapezu.
W trapezie, którego podstawy mają długości 10 cm i 4 cm, miary kątów przy dłuższej podstawie wynoszą i . Oblicz pole tego trapezu.
W trapezie, którego podstawy mają długości 12 cm i 6 cm, miary kątów przy dłuższej podstawie wynoszą i . Oblicz pole tego trapezu.