Ciąg arytmetyczny składa się z szesnastu wyrazów. Suma wyrazów o numerach parzystych jest równa 256, a suma wyrazów o numerach nieparzystych jest równa 240. Oblicz pierwszy i ostatni wyraz tego ciągu.
/Szkoła średnia/Ciągi
W ciągu arytmetycznym suma wyrazów tego ciągu o numerach parzystych jest równa 1340, a suma wyrazów ciągu o numerach nieparzystych jest równa 1400. Wyznacz ostatni wyraz tego ciągu arytmetycznego.
O pewnym ciągu arytmetycznym wiadomo, że ma dziesięć wyrazów. Suma jego wyrazów o numerach nieparzystych jest równa 75, a suma wyrazów o numerach parzystych jest równa 90. Wyznacz pierwszy wyraz tego ciągu.
W ciągu arytmetycznym suma wyrazów tego ciągu o numerach parzystych jest równa 555, a suma wyrazów ciągu o numerach nieparzystych jest równa 615. Wyznacz ostatni wyraz tego ciągu arytmetycznego.
Ciąg , gdzie , jest rosnącym ciągiem geometrycznym. Wyznacz największą wartość funkcji .
Dane są liczby dodatnie i , dla których ciąg jest rosnącym ciągiem arytmetycznym. Oblicz różnicę tego ciągu.
Cztery liczby tworzą ciąg geometryczny. Wyznacz te liczby wiedząc, że suma pierwszej i czwartej wynosi 36, a suma drugiej i trzeciej liczby wynosi 24.
Dany jest ciąg o wyrazie ogólnym . Wybierz sto kolejnych początkowych wyrazów ciągu i oblicz dla jakiej liczby naturalnej stosunek wyrazu stojącego na miejscu , licząc od początku, do wyrazu stojącego na miejscu , licząc od końca, jest równy .
Obliczyć granicę .
Liczby są kolejnymi wyrazami pewnego ciągu arytmetycznego. Znajdź liczbę .
Ciąg jest arytmetyczny. Oblicz .
Ciąg jest geometryczny. Oblicz i .
Liczby w podanej kolejności są pierwszym, drugim i trzecim wyrazem pewnego ciągu arytmetycznego. Oblicz różnicę tego ciągu.
Liczby w podanej kolejności są pierwszym, drugim i trzecim wyrazem pewnego ciągu arytmetycznego. Oblicz różnicę tego ciągu.
Suma początkowych wyrazów ciągu wyraża się wzorem . Wyznacz wzór na -ty wyraz ciągu dla .
Suma trzech początkowych wyrazów ciągu geometrycznego wynosi 26, różnica wyrazów czwartego i pierwszego wynosi 52. Oblicz piąty wyraz tego ciągu.
Suma trzech początkowych wyrazów ciągu geometrycznego wynosi 21, różnica wyrazów czwartego i pierwszego wynosi 63. Oblicz piąty wyraz tego ciągu.
Długości boków trójkąta tworzą ciąg geometryczny, przy czym kąt trójkąta leżący naprzeciwko boku długości ma miarę . Oblicz miary pozostałych kątów tego trójkąta.
Długości wysokości trójkąta o bokach , gdzie tworzą ciąg arytmetyczny. Oblicz promień okręgu wpisanego w ten trójkąt.
Suma dziewięciu początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego wynosi 18, a suma siedmiu początkowych wyrazów jest równa 0. Wyrazy: siódmy, ósmy i dziewiąty są długościami boków trójkąta. Oblicz stosunek długości promienia okręgu wpisanego w ten trójkąt do długości promienia okręgu na nim opisanego.
Suma trzech początkowych wyrazów nieskończonego ciągu geometrycznego wynosi 6, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa . Dla jakich naturalnych spełniona jest nierówność ?
Rozwiąż układ równań:
Dla jakich wartości parametru liczby i są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego?
Długości boków trójkąta prostokątnego, którego obwód jest równy 24cm tworzą ciąg arytmetyczny. Oblicz
- długość wysokości poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego;
- wartość wyrażenia , gdzie i – miary kątów ostrych trójkąta.
Dany jest ciąg arytmetyczny w którym oraz .
- Dla jakich zachodzi równość ?
- Oblicz sumę pięćdziesięciu początkowych, ujemnych wyrazów ciągu , które są podzielne przez 3.
Wszystkie liczby parzyste z przedziału , które nie są podzielne przez 4 ustawiamy w ciąg .
- Wyznacz wzór ciągu i uzasadnij, że jest on arytmetyczny.
- Oblicz sumę wszystkich wyrazów tego ciągu.
Liczby są kolejnymi wyrazami ciągu arytmetycznego, gdzie są różnymi od jedności liczbami dodatnimi. Uzasadnij, że .