Przez środek okręgu wpisanego w trójkąt poprowadzono prostą równoległą do boku , która przecina boki i odpowiednio w punktach i .
Wykaż, że .
Przez środek okręgu wpisanego w trójkąt poprowadzono prostą równoległą do boku , która przecina boki i odpowiednio w punktach i .
Wykaż, że .
W trójkącie równoramiennym () poprowadzono wysokości i . Wiedząc że wyznacz cosinus kąta przy podstawie trójkąta.
W trójkącie poprowadzono prostą równoległą do prostej tak, że należy do , należy do oraz . Oblicz , jeśli , a miary kątów trójkąta przy boku wynoszą oraz .
Wykaż, że istnieją dokładnie dwie liczby naturalne takie, że trójkąt o bokach jest rozwartokątny.
W trójkącie równoramiennym dane są długości podstawy cm i wysokości cm. W trójkąt ten wpisano prostokąt w ten sposób, że dwa wierzchołki prostokąta leżą na podstawie, a po jednym na każdym ramieniu trójkąta, przy czym przekątne prostokąta są równoległe do ramion trójkąta. Oblicz długości boków prostokąta.
Każdy kąt trójkąta ma miarę mniejszą niż . Na bokach tego trójkąta zbudowano trójkąty równoboczne , i (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Wykaż, że proste , i przecinają się w jednym punkcie (jest to tzw. punkt Torricellego-Fermata).
Środkowa trójkąta jest równa bokowi . Wyznacz kąty trójkąta wiedząc, że i .
Punkt jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt . Prosta przechodząca przez punkty i przecina okrąg opisany na trójkącie w punkcie . Wykaż, że trójkąt jest równoramienny.
Przez wierzchołek kąta prostego trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 5 i 12 poprowadzono prostą, która dzieli ten trójkąt na dwa trójkąty o równych obwodach. Znajdź stosunek promieni okręgów wpisanych w otrzymane z podziału trójkąty.
Przez wierzchołek kąta prostego trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 8 i 15 poprowadzono prostą, która dzieli ten trójkąt na dwa trójkąty o równych obwodach. Znajdź stosunek promieni okręgów wpisanych w otrzymane z podziału trójkąty.
Wykaż, że jeżeli kąty wewnętrzne trójkąta spełniają warunek to trójkąt ten jest prostokątny.
W okrąg wpisany jest trójkąt , przy czym i . Oblicz miarę kąta między prostą i styczną do okręgu w punkcie .
Trójkąt prostokątny ma boki długości 3, 4, 5. Oblicz promień okręgu stycznego do przeciwprostokątnej i prostych będących przedłużeniami przyprostokątnych.
Udowodnij że jeśli dwie dwusieczne w trójkącie są sobie równe to trójkąt jest równoramienny (twierdzenie Steinera-Lehmusa).
Wyznacz miary kątów trójkąta, w którym wysokość i środkowa poprowadzona z jednego wierzchołka dzielą kąt przy tym wierzchołku na 3 równe części.
Obwód trójkąta jest równy 8. Oblicz obwód trójkąta o wierzchołkach będących środkami środkowych trójkąta .
Punkt przyprostokątnej trójkąta prostokątnego zrzutowano na przeciwprostokątną otrzymując punkt . Wykaż, że .
Dwusieczna kąta trójkąta przecina bok w punkcie , a dwusieczna kąta przecina bok w punkcie . Dwusieczne przecinają się w punkcie . Znajdź miarę kąta , jeżeli wiadomo, że na czworokącie można opisać okrąg.
Na bokach i trójkąta ostrokątnego opisano, jako na średnicach, dwa okręgi. Gdzie leży punkt przecięcia się tych okręgów (różny od punktu B)?
W trójkąt , w którym oraz , wpisano okrąg. Punkty są punktami styczności okręgu odpowiednio z bokami i . Wykaż, że .
W trójkącie dwusieczna kąta przecina bok trójkąta w punkcie . Wykaż, że