Szkice o liczbach, funkcjach i figurach

Witold Bednarek
Oficyna Wydawnicza "Tutor"
10 września 2009
Zbiór ponad stu krótkich esejów matematycznych. Eseje są dość różnorodne: niektóre z nich mają charakter ciekawostek historycznych, inne opisują ciekawe twierdzenia matematyczne, jeszcze inne są poradnikami olimpijskimi. Zgodnie z tytułem, książka została podzielona na 3 części.
CzęśćLiczba
podrozdziałów
1. Liczby81
2. Funkcje37
3. Figury6

Powyższa tabelka dobrze ilustruje wzajemny stosunek treści zawartych w książce: ponad połowę objętość zajmują zagadnienia związane z teorią liczb.

Większość tematów jest przedstawiona w sposób encyklopedyczny, ale na ogół język jakim posługuje się autor jest zrozumiały i książkę można przeglądać bez większego wysiłku. Zagadnienia są często ilustrowane prostymi przykładami, sporadycznie pojawiają się dowody i zadania.

obrazekobrazekobrazekobrazek
Rok wydania2003Cena25 zł
ISBN83-86007-87-7Liczba stron214
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Książka jest bogatym źródłem ciekawostek i twierdzeń matematycznych, których nie uda nam się znaleźć w podręcznikach szkolnych.

Minusy

  • Ze względu na dużą liczbę poruszanych tematów są one na ogół potraktowane bardzo powierzchownie.

Podsumowanie

Książka o wiele lżejsza od opisywanej przez nas niedawno Tajemniczej hipotezy Riemanna. Dzięki temu powinna przypaść do gustu znacznie szerszemu gronu odbiorców. Poziom książki jest dość mocno zróżnicowany - znajdziemy w niej zarówno proste ciekawostki liczbowe jak i zastosowania całek i granic. Dzięki temu może zaciekawić zarówno gimnzajalistów, licealistów jak i studentów.

Z drugiej strony, należy pamiętać, że treść książki jest mocno zdominowana przez zagadnienia związane z teorią liczb, więc pod tym względem jej uniwersalność jest dość ograniczona.

spinner