Zestaw użytkownika nr 4172_8303
Zestaw użytkownika
nr 4172_8303
Ciąg , gdzie , jest rosnącym ciągiem geometrycznym. Wyznacz największą wartość funkcji .
Dany jest ciąg o wyrazie ogólnym . Wybierz sto kolejnych początkowych wyrazów ciągu i oblicz dla jakiej liczby naturalnej stosunek wyrazu stojącego na miejscu , licząc od początku, do wyrazu stojącego na miejscu , licząc od końca, jest równy .
Suma trzech początkowych wyrazów nieskończonego ciągu geometrycznego wynosi 6, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa . Dla jakich naturalnych spełniona jest nierówność ?
Długości boków trójkąta są kolejnymi wyrazami rosnącego ciągu geometrycznego o ilorazie , a cosinus jednego z jego kątów jest równy .
- Wyznacz .
- Wiedząc, że promień okręgu opisanego na tym trójkącie ma długość , oblicz pole tego trójkąta.
Ciąg jest nieskończonym ciągiem liczb dodatnich, a ciąg spełnia warunek
Oblicz .
Pierwszy, trzeci i jedenasty wyraz ciągu arytmetycznego o różnicy są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego o ilorazie . Dla jakich wartości parametru funkcja osiąga minimum większe od -196?
Wykaż, że jeżeli liczby i tworzą ciąg arytmetyczny, który nie jest stały, to liczby i również tworzą ciąg arytmetyczny.
W ciągu arytmetycznym o nieparzystej liczbie wyrazów suma wyrazów stojących na miejscach nieparzystych równa się 44, a suma pozostałych wynosi 33. Znajdź wyraz środkowy i liczbę wyrazów tego ciągu.
Ciąg dany jest wzorem , dla .
- Oblicz sumę .
- Ustalmy . Dla jakich liczby są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego?
Suma początkowych wyrazów ciągu dla każdego określona jest wzorem .
- Wykaż, że ciąg jest ciągiem arytmetycznym.
- Wykaż, że jeżeli suma początkowych wyrazów ciągu dla każdego określona jest wzorem , to ciąg ten nie jest arytmetyczny.
- Znajdź takie trzy kolejne wyrazy ciągu , aby kwadrat środkowego wyrazu był o 48 mniejszy od różnicy kwadratów wyrazów z nim sąsiadujących.