Zestaw użytkownika nr 5098_4851
Planimetria 2
W rombie jedna z przekątnych jest dłuższa od drugiej o 3 cm. Dla jakich długości przekątnych pole rombu jest większe od ?
Czy istnieje taki wielokąt, który ma 2 razy więcej przekątnych niż boków?
Do dwóch okręgów o promieniach długości 3cm i 10cm poprowadzono wspólną styczną tak, że okręgi znajdują się po różnych stronach tej stycznej. Odległość między środkami okręgów wynosi 39 cm. Oblicz długość odcinka między punktami styczności.
Wyznacz promień okręgu wpisanego w trójkąt równoramienny o ramieniu długości i kącie o mierze przy podstawie.
Na bokach i trójkąta , który nie jest równoramienny, wybrano takie punkty i , że oraz , dla .
- Wyznacz wzór funkcji , która jest zdefiniowana jako stosunek pól trójkątów i .
- Wiedząc że , dla wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których trójkąty i są podobne.
Pole trapezu jest równe , a stosunek długości podstaw trapezu wynosi 2. Przekątne dzielą ten trapez na cztery trójkąty. Oblicz pole każdego z tych trójkątów.
Suma długości dwóch boków trójkąta wynosi 6 cm, a miara kąta pomiędzy tymi bokami wynosi . Jaką najmniejszą wartość ma obwód tego trójkąta.
Rysunek przedstawia kształt obszaru zakreślanego przez wycieraczkę samochodową.
Wiedząc, że oraz oblicz jakie jest pole obszaru oczyszczanego przez wycieraczkę. Przyjmując, że podaj wynik z dokładnością do .
W trapezie równoramiennym, który nie jest równoległobokiem, ramię ma długość 7 cm, a przekątna 8 cm. Oblicz długości podstaw trapezu wiedząc, że odcinek łączący środki ramion trapezu ma długość 4 cm.
W trapezie równoramiennym długość krótszej podstawy wynosi 9 cm, przekątnej 17 cm a ramienia 10 cm. Oblicz jego pole.
Punkt leży na ramieniu trapezu , w którym . Udowodnij, że .
Dane jest koło o promieniu długości 16 cm. W kole tym poprowadzono cięciwę opartą na łuku odpowiadającym kątowi środkowemu o mierze . Znajdź odległość tej cięciwy od środka koła.
Dany jest trójkąt prostokątny, w którym , oznaczają długości przyprostokątnych, jest miarą kąta ostrego leżącego naprzeciw przyprostokątnej . Wiadomo, że . Oblicz
- tangens kąta ;
- wartość wyrażenia .
Podaj wymiary prostokąta, którego boki różnią się o 6 cm, a przekątna ma długość 30 cm.
Dany jest równoramienny trójkąt prostokątny, którego przeciwprostokątna ma długość 2. Bok prostokąta zawiera się w przeciwprostokątnej tego trójkąta, zaś punkty i należą do przyprostokątnych. Oblicz długości boków prostokąta wiedząc, że kwadrat długości jego przekątnej ma wartość najmniejszą z możliwych.
Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz .
Z punktu leżącego na okręgu o promieniu i środku poprowadzono dwie równej długości cięciwy i tworzące kąt . Oblicz pole czworokąta .
W prostokącie połączono środki sąsiednich boków. Powstały w ten sposób romb ma obwód 40 cm i pole równe . Oblicz długości boków prostokąta.
Przyprostokątne trójkąta prostokątnego mają długości 12 i 6. Oblicz długość promienia okręgu stycznego do obu przyprostokątnych, którego środek leży na przeciwprostokątnej, oraz oblicz odległości środka od wierzchołków trójkąta .
Jaki warunek musi spełniać liczba , aby istniał trójkąt o bokach ?
Dany jest trójkąt równoboczny . Okrąg o średnicy przecina bok w punkcie .
Wykaż, że .
Punkt jest punktem wspólnym przekątnych trapezu prostokątnego . Punkt jest punktem wspólnym przekątnej i wysokości opuszczonej na dłuższą podstawę . Wykaż, że .
Udowodnij, że trzy środkowe rozcinają trójkąt na sześć części o równych polach.
Dany jest trójkąt prostokątny o polu i kącie ostrym . Oblicz długości przyprostokątnych tego trójkąta.
Liczba przekątnych wielokąta wypukłego, w którym jest boków i wyraża się wzorem .
- Oblicz liczbę przekątnych w dwudziestokącie wypukłym.
- Oblicz, ile boków ma wielokąt wypukły, w którym liczba przekątnych jest pięć razy większa od liczby boków.
- Sprawdź, czy jest prawdziwe następujące stwierdzenie: Każdy wielokąt wypukły o parzystej liczbie boków ma parzystą liczbę przekątnych. Odpowiedź uzasadnij.
- Uzasadnij, że jeżeli liczba boków wielokąta wypukłego jest nieparzysta, to liczba jego przekątnych jest wielokrotnością liczby jego boków.
Kąt ostry między przekątnymi równoległoboku ma miarę . Przekątna ma długość 6, a przekątna jest prostopadła do boku . Oblicz długości boków równoległoboku.
Przez środek okręgu wpisanego w trójkąt poprowadzono prostą równoległą do boku , która przecina boki i odpowiednio w punktach i .
Wykaż, że .
Na bokach i kwadratu o boku długości 1 wybrano punkty i w ten sposób, że i , dla . Niech będzie punktem przecięcia odcinków i
- Wykaż, że jeżeli trójkąt jest prostokątny to .
- Oblicz cosinus kąta jeżeli i .
Krótsza przekątna rombu o długości dzieli go na dwa trójkąty równoboczne. Oblicz pole rombu.
Dany jest trapez prostokątny o podstawach i , w którym boki i są prostopadłe. Dwusieczne kątów i przecinają się w punkcie leżącym na boku . Wykaż, że .
W okręgu o promieniu 5 poprowadzono dwie równoległe cięciwy o długościach 6 i 8. Oblicz odległość między tymi cięciwami.
Dany jest pięciokąt foremny o boku długości . Wiedząc, że
- wykaż, że długość przekątnej pięciokąta jest równa ;
- oblicz długość promienia okręgu wpisanego w pięciokąt .
Dany jest trójkąt o wymiarach . Oblicz obwód trójkąta podobnego w skali 5.
Na bokach , i kwadratu wybrano punkty , i ten sposób, że , , oraz .
- Uzasadnij, że trójkąt jest prostokątny.
- Oblicz tangensy kątów ostrych trójkąta .
Pole rombu jest równe 120. Gdyby zwiększyć długości jego przekątnych odpowiednio o 2 i 5 to pole wzrosłoby o 55. Oblicz obwód rombu. Podaj wszystkie możliwe odpowiedzi.
W trójkącie równobocznym połączono środki wysokości otrzymując trójkąt . Oblicz stosunek pól trójkątów i .
Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz .
Dany jest czworokąt wypukły niebędący równoległobokiem. Punkty są odpowiednio środkami boków i . Punkty są odpowiednio środkami przekątnych i . Uzasadnij, że .
W prostokącie , w którym stosunek długości boków i jest równy 4:3, poprowadzono dwusieczne kątów i . Dwusieczne te przecinają boki i odpowiednio w punktach i . Oblicz stosunek pola prostokąta do pola trójkąta .
Wszystkie wierzchołki czworokąta leżą na okręgu oraz . Oblicz miarę kąta .