Zestaw użytkownika nr 8790_6174
Geometria płaskaTrójkąty, czworokąty, okręgi wpisane i opisane
W trójkącie prostokątnym wysokość poprowadzona na przeciwprostokątną ma długość 10 cm, a promień okręgu opisanego ma długość 19 cm. Oblicz pole tego trójkąta.
Miary kątów trójkąta są w stosunku 1:2:3. Obwód koła opisanego na tym trójkącie jest równy . Oblicz pole tego trójkąta.
W trapezie kąty przy dłuższej podstawie to i , a długość wysokości trapezu wynosi 6. Oblicz pole trapezu oraz długości jego podstaw wiedząc, że suma długości ramion jest równa sumie długości podstaw.
Stosunek długości przekątnych rombu o boku 17 cm jest równy 5:3. Oblicz pole rombu.
Dany jest trójkąt prostokątny , w którym , i . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do boku w punkcie . Oblicz długość odcinka .
Przyprostokątne trójkąta mają długości 10 i 24. Przeciwprostokątna trójkąta podobnego do niego ma długość 39. Oblicz pole trójkąta .
Dwa krótsze boki trójkąta rozwartokątnego mają długości 5cm i 6cm. Jakie wartości może przyjmować długość trzeciego boku trójkąta?
Dany jest trapez, w którym podstawy mają długość 4 cm i 10 cm oraz ramiona tworzą z dłuższą podstawą kąty o miarach i . Oblicz wysokość tego trapezu.
Dany jest trapez, w którym podstawy mają długość 4 cm i 10 cm oraz ramiona tworzą z dłuższą podstawą kąty o miarach i . Oblicz wysokość tego trapezu.
W rombie jedna z przekątnych jest dłuższa od drugiej o 3 cm. Dla jakich długości przekątnych pole rombu jest większe od ?
Dany jest trapez prostokątny , gdzie , , , i .
- Oblicz długość promienia okręgu wpisanego w trójkąt .
- Wyznacz sumę kwadratów sinusów kątów wewnętrznych trapezu .
W trapezie równoramiennym, który nie jest równoległobokiem, ramię ma długość 7 cm, a przekątna 8 cm. Oblicz długości podstaw trapezu wiedząc, że odcinek łączący środki ramion trapezu ma długość 4 cm.
Dany jest trójkąt prostokątny, w którym , oznaczają długości przyprostokątnych, jest miarą kąta ostrego leżącego naprzeciw przyprostokątnej . Wiadomo, że . Oblicz
- tangens kąta ;
- wartość wyrażenia .
Odcinki i są wysokościami trójkąta ostrokątnego , a punkt punktem ich przecięcia. Wykaż, że podobne są trójkąty:
- i ;
- i ;
- i .
Liczba przekątnych wielokąta wypukłego, w którym jest boków i wyraża się wzorem .
- Oblicz liczbę przekątnych w dwudziestokącie wypukłym.
- Oblicz, ile boków ma wielokąt wypukły, w którym liczba przekątnych jest pięć razy większa od liczby boków.
- Sprawdź, czy jest prawdziwe następujące stwierdzenie: Każdy wielokąt wypukły o parzystej liczbie boków ma parzystą liczbę przekątnych. Odpowiedź uzasadnij.
- Uzasadnij, że jeżeli liczba boków wielokąta wypukłego jest nieparzysta, to liczba jego przekątnych jest wielokrotnością liczby jego boków.
Kąt ostry między przekątnymi równoległoboku ma miarę . Przekątna ma długość 6, a przekątna jest prostopadła do boku . Oblicz długości boków równoległoboku.
W prostokącie połączono środki sąsiednich boków. Powstały w ten sposób romb ma obwód 40 cm i pole równe . Oblicz długości boków prostokąta.
Krótsza przekątna rombu o długości dzieli go na dwa trójkąty równoboczne. Oblicz pole rombu.
Wyznacz wszystkie wartości , dla których liczby mogą być długościami boków trójkąta.
W trapez wpisano okrąg. Punkt styczności okręgu z dłuższą podstawą trapezu dzieli tę podstawę na odcinki długości 2,5 dm i 4 dm. Wysokość trapezu ma długość 4 dm. Oblicz obwód tego trapezu.
Pole rombu jest równe 120. Gdyby zwiększyć długości jego przekątnych odpowiednio o 2 i 5 to pole wzrosłoby o 55. Oblicz obwód rombu. Podaj wszystkie możliwe odpowiedzi.
Z punktu leżącego na okręgu o promieniu i środku poprowadzono dwie równej długości cięciwy i tworzące kąt . Oblicz pole czworokąta .