/Szkoła średnia
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki (CEN Bydgoszcz)
poziom rozszerzony 3 marca 2016 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Funkcja jest funkcją malejącą w przedziale oraz , rosnącą w przedziale , a do jej wykresu należy punkt . Zatem wzór funkcji ma postać
A) B) C) D)
Liczb naturalnych siedmiocyfrowych, w zapisie których występuje dokładnie raz cyfra 7, dokładnie dwa razy cyfra 4, nie występuje cyfra zero, a pozostałe cyfry są między sobą różne jest
A) B) C) D)
Ciąg określony jest wzorem rekurencyjnym Wówczas wzór ogólny ciągu ma postać
A) B) C) D)
Zbiorem rozwiązań nierówności dla jest
A) B)
C) D)
Granica równa jest
A) 0 B) 1 C) 8 D)
Zadania otwarte
Z pojemnika zawierającego 10 kul białych i 6 czarnych losujemy jedną kulę i wkładamy zamiast niej jedną kulę czarną. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że jeżeli teraz wylosujemy z pojemnika dwie kule, to obie wylosowane kule będą białe. Zakoduj trzy pierwsze cyfry po przecinku otrzymanego rozwiązania.
W ciągu arytmetycznym suma początkowych wyrazów o numerach parzystych jest równa . Oblicz sumę początkowych wyrazów o numerach nieparzystych.
Wykaż, że jeżeli i , i , to .
Na czworokącie można opisać okrąg. Długości boków tego czworokąta są równe , , , a kąt ma miarę . Oblicz długość promienia okręgu opisanego na czworokącie .
Funkcje , i mają tę własność, że dla każdej liczby rzeczywistej , wartości funkcji , i tworzą w pewnej kolejności trzywyrazowy ciąg geometryczny. Oblicz iloraz tego ciągu.
Rozwiąż nierówność, której lewa strona jest sumą szeregu geometrycznego (wszystkie składniki szeregu są różne od zera)
Udowodnij, że jeżeli liczba jest liczbą całkowitą, to liczba jest też liczbą całkowitą.
Rozwiąż równanie .
Długości krawędzi podstawy prostopadłościanu są równe , a krawędź boczna ma długość 2 cm. Oblicz pole przekroju tego graniastosłupa płaszczyzną zawierającą przekątną podstawy i nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem . Sporządź rysunek i zaznacz na nim przekrój oraz kąt jego nachylenia do płaszczyzny podstawy.
Wszystkie wierzchołki trapezu ( i ) leżą na paraboli o równaniu . Wierzchołki i są punktami przecięcia tej paraboli z osią . Oblicz współrzędne wierzchołka trapezu o obu współrzędnych dodatnich, dla którego pole trapezu jest równe .
Liczby i są wszystkimi pierwiastkami rzeczywistymi równania , przy czym zakładamy, że w przypadku, gdy równanie ma tylko jedno rozwiązanie. Zbadaj, dla jakich wartości parametru , wyrażenie przyjmuje wartość najmniejszą. Oblicz tę wartość.