/Szkoła średnia
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 10 marca 2018 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Liczba jest równa
A) B) C) D)
Równanie ? ma
A) nieskończenie wiele rozwiązań.
B) jedno rozwiązanie.
C) dwa rozwiązania.
D) zero rozwiązań.
Jeżeli jest takim kątem rozwartym, że , to liczba jest równa
A) B) C) D)
Dane są punkt i wektor . Punkt , taki, że , ma współrzędne
A) B) C) D)
Funkcja jest określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Wówczas pochodna tej funkcji dla argumentu jest równa
A) B) C) D)
Zadania otwarte
Oblicz granicę funkcji .
Udowodnij, że dla dowolnych różnych liczb rzeczywistych prawdziwa jest nierówność
W trójkąt równoboczny o boku długości 1 wpisano koło. Prowadzimy proste równoległe do boków trójkąta i styczne do koła wpisanego. Proste te odcinają od trójkąta trzy trójkąty równoboczne. W każdy z nich wpisujemy koło i postępujemy analogicznie jak z kołem wpisanym w trójkąt . Czynność tę powtórzono nieskończenie wiele razy. Oblicz sumę pól wszystkich otrzymanych w ten sposób kół.
Wykaż, że jeżeli odcinki łączące środki przeciwległych boków czworokąta są prostopadłe, to przekątne tego czworokąta mają równe długości.
Między liczby i 36 wstaw dwie liczby tak, aby trzy pierwsze tworzyły ciąg arytmetyczny, a trzy ostatnie ciąg geometryczny.
Karol do szyfrowania swoich danych postanowił używać pięciocyfrowych liczb naturalnych , które mają co najmniej jedną z dwóch cech: w zapisie dziesiętnym liczby występuje przynajmniej jedna z cyfr: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, lub liczba nie jest podzielna przez 3. Ile jest takich liczb pięciocyfrowych?
W urnie jest 7 kul czarnych i 3 białe. Losujemy z tej urny pięć razy po jednej kuli i po każdym losowaniu wkładamy wylosowaną kulę z powrotem do urny oraz dokładamy do urny dwie kule w kolorze wylosowanej kuli. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że dokładnie dwa razy wylosujemy kulę białą.
Przekątna ściany bocznej prostopadłościanu tworzy z krawędzią podstawy kąt o mierze . Przekątne i ścian bocznych tworzą kąt, którego cosinus jest równy , a krawędź podstawy ma długość 2. Oblicz promień okręgu opisanego na trójkącie .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie
ma dwa różne rozwiązania takie, że każde należy do przedziału .
Wyznacz równania prostych stycznych do okręgu o równaniu i zarazem prostopadłych do prostej .
Rozpatrujemy wszystkie stożki, których pole powierzchni całkowitej jest równe . Oblicz wysokość i promień podstawy tego stożka, który ma największą objętość. Podaj tę największą objętość.