/Szkoła średnia
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 27 kwietnia 2019 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Liczba jest równa
A) 1 B) 8 C) 27 D) 64
Równanie
A) nie ma rozwiązań. B) ma dokładnie jedno rozwiązanie.
C) ma dokładnie dwa rozwiązania. D) ma dokładnie cztery rozwiązania.
Wyrażenie jest równe
A) B) C) D)
Na rysunku zaznaczono zbiór punktów płaszczyzny spełniających układ nierówności:
A) B)
C) D)
Granica
A) nie istnieje. B) jest liczbą dodatnią.
C) jest liczbą ujemną. D) jest równa .
Zadania otwarte
Punkt przyprostokątnej trójkąta prostokątnego zrzutowano na przeciwprostokątną otrzymując punkt . Wykaż, że .
Dany jest nieskończony ciąg okręgów o równaniach , . Niech będzie pierścieniem ograniczonym zewnętrznym okręgiem i wewnętrznym okręgiem . Oblicz sumę pól wszystkich pierścieni , gdzie .
Udowodnij, że jeżeli , to
Rozpatrujemy wszystkie liczby naturalne dziewięciocyfrowe, w zapisie których mogą występować wyłącznie cyfry 0, 1, 2 przy czym każda z cyfr występuje dokładnie trzy razy. Ile jest takich liczb?
Liczby i są pierwiastkami równania . Wykaż, że wartość wyrażenia jest liczbą naturalną.
W pudełku znajdują się klocki o różnych kształtach i kolorach. Wiadomo, że prawdopodobieństwo wylosowania klocka, który ma kształt walca lub ma kolor czerwony jest równe 0,6. Prawdopodobieństwo, że losowo wybrany klocek czerwony jest walcem jest równe 0,25. Wiadomo też, że klocki czerwone stanowią 40% wszystkich klocków. Jakie jest prawdopodobieństwo, że losowo wybrany klocek w kształcie walca jest czerwony?
W trójkącie długości boków i są odpowiednio równe 4 i 6. Punkt jest środkiem odcinka , a długość środkowej trójkąta jest równa 3. Oblicz długość boku .
Dany jest malejący ciąg geometryczny , którego wszystkie wyrazy i iloraz są liczbami całkowitymi niepodzielnymi przez 3. Jeśli najmniejszy wyraz ciągu zwiększymy o 18, to otrzymamy ciąg arytmetyczny. Oblicz wyraz tego ciągu.
Przedstawiona na rysunku bryła to stożek ścięty płaszczyzną równoległą do jego płaszczyzny podstawy. Wysokość tej bryły jest równa , a i () są promieniami podstaw. Oblicz objętość tej bryły.
Funkcja jest wielomianem stopnia 3, a jej wykres jest styczny do prostej w punkcie o odciętej oraz jest styczny do prostej w punkcie o odciętej . Wyznacz wzór funkcji .
Z punktu poprowadzono styczne do okręgu . Oblicz pole trójkąta , gdzie jest odcinkiem łączącym punkty styczności.
Rozpatrujemy wszystkie graniastosłupy prawidłowe czworokątne o polu powierzchni całkowitej . Wyznacz wysokość i długość krawędzi podstawy tego graniastosłupa, którego objętość jest największa. Oblicz tę największą objętość.