/Szkoła średnia
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki poziom rozszerzony CKE 3 kwietnia 2020 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Niech . Wtedy
A) B) C) D)
Okrąg o równaniu jest styczny do okręgu o środku i promieniu . Wynika stąd, że
A) B) C) D)
Liczba jest równa
A) 1 B) C) D)
Spośród poniższych nierówności wskaż tę, którą spełniają dokładnie trzy liczby całkowite.
A) B) C) D)
Zadania otwarte
Oblicz współczynnik kierunkowy stycznej do wykresu funkcji , określonej dla każdej liczby rzeczywistej , poprowadzonej w punkcie tego wykresu.
W trójkącie kąt jest dwa razy większy od kąta . Wykaż, że prawdziwa jest równość .
Udowodnij, że dla dowolnego kąta prawdziwa jest nierówność
Wykaż, że równanie ma tylko jedno rozwiązanie rzeczywiste .
Ze zbioru wszystkich liczb naturalnych ośmiocyfrowych, w których zapisie dziesiętnym występują tylko cyfry ze zbioru , losujemy jedną. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że suma cyfr wylosowanej liczby jest równa 3.
Dany jest rosnący ciąg geometryczny , którego wszystkie wyrazy i iloraz są liczbami całkowitymi nieparzystymi. Jeśli największy wyraz ciągu zmniejszymy o 4, to otrzymamy ciąg arytmetyczny. Oblicz wyraz tego ciągu.
Dany jest nieskończony ciąg okręgów o równaniach , . Niech będzie pierścieniem ograniczonym zewnętrznym okręgiem i wewnętrznym okręgiem . Oblicz sumę pól wszystkich pierścieni , gdzie .
Trapez prostokątny o podstawach i jest opisany na okręgu. Ramię ma długość 10, a ramię jest wysokością trapezu. Podstawa jest 2 razy dłuższa od podstawy . Oblicz pole tego trapezu.
Wierzchołki i trójkąta prostokątnego leżą na osi układu współrzędnych. Okrąg wpisany w ten trójkąt jest styczny do boków , i w punktach – odpowiednio – , i . Oblicz współrzędne wierzchołków , i tego trójkąta.
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie
ma dwa różne rozwiązania , spełniające warunki: oraz .
Rozpatrujemy wszystkie możliwe drewniane szkielety o kształcie przedstawionym na rysunku, wykonane z listewek. Każda z tych listewek ma kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu o boku długości . Wymiary szkieletu zaznaczono na rysunku.
- Wyznacz objętość drewna potrzebnego do budowy szkieletu jako funkcję zmiennej .
- Wyznacz dziedzinę funkcji .
- Oblicz tę wartość , dla której zbudowany szkielet jest możliwie najcięższy, czyli kiedy funkcja osiąga wartość największą. Oblicz tę największą objętość.