/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2008
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki (OKE Poznań)
poziom rozszerzony Styczeń 2008 Czas pracy: 180 minut
Wyznacz dziedzinę funkcji
Rozwiąż równanie .
Dla jakiego parametru iloczyn miejsc zerowych funkcji jest równy mniejszemu pierwiastkowi równania .
Sinus pewnego kąta ostrego , liczba oraz cosinus tego samego kąta tworzą w podanej kolejności ciąg geometryczny. Oblicz sumę .
Różnica między drugim wyrazem ciągu geometrycznego a pierwszym wyrazem tego ciągu wynosi -6, a różnica między czwartym a pierwszym wyrazem tego ciągu jest równa -18. Oblicz trzeci wyraz tego ciągu.
Uzasadnij, że suma długości wysokości w dowolnym trójkącie jest mniejsza od jego obwodu.
Pole trapezu prostokątnego opisanego na okręgu jest równe 5, a obwód trapezu wynosi 10. Oblicz długość promienia okręgu.
Końcami odcinka są punkty o współrzędnych oraz . Odcinek jest obrazem odcinka zarówno w jednokładności o dodatniej skali i środku , jak i w jednokładności o ujemnej skali i środku . Oblicz współrzędne końców odcinka oraz skalę jednokładności o środku .
Spośród liczb wybieramy losowo trzy. Oblicz prawdopodobieństwo, że iloczyn tych liczb jest parzysty.
W trójkąt prostokątny o przyprostokątnych o długościach 2 i 4 wpisano prostokąt w ten sposób, że dwa jego boki leżą na przyprostokątnych trójkąta, a jeden z wierzchołków prostokąta leży na przeciwprostokątnej trójkąta. Prostokąt ten obraca się dookoła prostej, zawierającej dłuższą przyprostokątną trójkąta, tworząc walec. Oblicz, który z walców, otrzymanych w powyższy sposób, posiada największe pole powierzchni bocznej i oblicz jego objętość.