Cała zabawa z przekształcaniem wykresów funkcji sprowadza się do następującego pytania: w jaki sposób zmieni się wzór funkcji jeżeli dokonamy przekształcenia jej wykresu? Oczywiście odpowiedź zależy od tego, jakie przekształcenie mamy na myśli. Przesuwanie wykresów Jest prosta zależność między przesunięciem wykresu funkcji, a zmianą jej wzoru. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów wyjaśnijmy, że przesunięcie wykresu o jednostek wzdłuż osi oznacza przesunięcie wykresu o jednostek w kierunku strzałki na osi jeżeli , oraz o jednostek w przeciwnym kierunku jeżeli .
Przesunięcie wykresu funkcji o 2 jednostki wzdłuż osi i o jednostki wzdłuż osi oznacza przesunięcie wykresu o 2 jednostki w prawo i o 3 w dół.
Żeby się nie pogubić, osobno przedstawimy każdą z trzech możliwych konfiguracji.
1. Przesunięcie wykresu o jednostek wzdłuż osi . Jest to zdecydowanie najprostsza sytuacja: wzór funkcji po przesunięciu będzie miał postać
Mam nadzieję, że nie budzi to wątpliwości: dodanie do wzoru funkcji liczby sprawia, że każda wartość funkcji jest większa o , czyli wykres przesuwa się o jednostek do góry. Jeżeli natomiast to wartości się zmniejszają, czyli przesuwamy w dół.
Pierwszy wykres przedstawia parabolę , a drugi parabolę .
Obie parabole powstają przez przesunięcie paraboli o 3 jednostki: pierwsza do góry, a druga w dół.
2. Przesunięcie wykresu o jednostek wzdłuż osi . Tym razem wzór funkcji po przesunięciu będzie miał postać
Wyjaśnijmy krótko skąd wziął się minus w nawiasie.
Zastanówmy się jak narysować wykres funkcji . W punkcie mamy wartość , w punkcie mamy wartość , itd.: w punkcie zaznaczamy wartość . To oznacza, że wszystkie wartości funkcji , czyli cały wykres, zostały przesunięte o 3 jednostki w prawo. Oczywiście myślimy analogicznie, gdy zamiast 3 jest .
Pierwszy wykres przedstawia parabolę , a drugi parabolę .
Obie parabole powstają przez przesunięcie paraboli o 3 jednostki: pierwsza do prawo, a druga w lewo.
3. Przesunięcie wykresu o wektor . W zasadzie jest to połączenie dwóch poprzednich sytuacji: przesunięcie wykresu o wektor to dokładnie to samo, co jednoczesne przesunięcie o jednostek wzdłuż osi i jednostek wzdłuż osi . Mamy więc wzór przesuniętej funkcji:
Pierwszy wykres przedstawia parabolę , a drugi parabolę .
Obie parabole powstają przez przesunięcie paraboli : pierwsza o wektor , a druga o wektor .
Odbicia wykresów Rozpocznijmy od najprostszej sytuacji.
Wykres funkcji powstaje z wykresu przez odbicie względem osi .
Podobnie jest odbiciem względem osi .
Wykres funkcji powstaje z wykresu przez odbicie względem osi .
Mam nadzieje, że powyższe wzory wydają się wam dość oczywiste, jeżeli jednak tak nie jest, to spróbujcie pomyśleć w jaki sposób narysować wykresy funkcji i , jeżeli umiecie liczyć wartości funkcji (czyli znacie jej wykres).
Pierwszy wykres przedstawia funkcję , a drugi
Oba wykresy powstają przez odbicie wykresu funkcji : pierwszy względem osi , a drugi względem osi .
Jeżeli wykonamy oba powyższe odbicia na raz, to otrzymamy symetrię względem początku układu współrzędnych.
Wykres funkcji powstaje z wykresu przez symetrię względem punktu .
Na lewym obrazku narysowany jest wykres funkcji , który powstaje z wykresu funkcji przez symetrię względem początku układu współrzędnych.
Prawy obrazek pokazuje, że symetria względem początku układu współrzędnych to dokładnie to samo, co wykonanie odbicia względem osi , a potem względem osi (kolejność tych odbić nie ma znaczenia).
Złożenia z wartością bezwzględną Jak zwykle zaczynamy od najprostszej sytuacji.
Wykres funkcji powstaje z wykresu przez odbicie części znajdującej poniżej osi do góry.
Powyższe sformułowanie jest dość niezręczne, ale powinno być jasne, o co chodzi: punkty wykresu, które są powyżej osi pozostają na swoim miejscu, a punkty, które są poniżej osi , odbijamy względem tej osi (czyli wędrują do góry).
Jeżeli natomiast wstawimy wartość bezwzględną do środka funkcji , czyli zajmujemy się funkcją postaci to sytuacja jest odrobinę ciekawsza. Zauważmy, że jeżeli to nowo otrzymana funkcja niczym się nie różni od funkcji (bo wtedy ), czyli na prawo od osi wykresy obydwu funkcji będą identyczne. Jeżeli natomiast to mamy , czyli wykres na lewo od osi powstaje przez odbicie prawej części wykresu względem tej osi.
Wykres funkcji powstaje z wykresu przez pozostawienie fragmentu wykresu na prawo od osi bez zmian, oraz przez odbicie tej części wykresu względem osi .