Zadanie nr 9932208
Z dwóch miast i odległych od siebie o 90 km wyjechali rowerami dwaj znajomi, by spotkać się o umówionej godzinie w miejscowości , znajdującej się między i . Pierwszy (z ) wyjechał o godzinę później niż drugi. W jakiej odległości od znajduje się , jeśli wiemy, że gdyby znajomi kontynuowali podróż (po spotkaniu w ), każdy w wybranym wcześniej kierunku i z dotychczasową szybkością, to pierwszy dotarłby do po półtorej godziny, zaś drugi do – po 4 godzinach?
Rozwiązanie
Oznaczmy przez i odpowiednio prędkości pierwszego i drugiego znajomego, a przez czas po jakim pierwsza osoba dotarła do . Do momentu spotkania pierwsza osoba przejechała więc , a druga kilometrów. W sumie przejechali do tego momentu całą odległość między i , co daje równanie.
Wiemy ponadto, że pokonanie pozostałych kilometrów zajęło pierwszemu turyście 1,5 godziny, a pokonanie pozostałych kilometrów zajęło drugiemu turyście 4 godziny. Otrzymujemy stąd dwa kolejne równania.
Otrzymany układ trzech równań można rozwiązań na różne sposoby, my wyliczymy z dwóch ostatnich równań i w zależności od i podstawimy otrzymane wyrażenia do pierwszego z otrzymanych równań. Liczymy
Podstawiamy do pierwszego równania
Ujemne rozwiązanie odrzucamy i mamy . Stąd
Odległość między miastami i jest więc równa
Sposób II
Tym razem za niewiadome przyjmijmy czas po jakim pierwsza osoba dojechała do oraz odległość między i . Zauważmy teraz, że możemy na dwa sposoby obliczyć prędkość pierwszej osoby:
(po prawej stronie liczymy prędkość uwzględniając podaną informację o czasie w jakim pierwsza osoba przejechała pozostałe kilometrów). Podobnie, na dwa sposoby liczymy prędkość drugiej osoby (pamiętajmy, że startuje ona z ):
Podstawiamy teraz z pierwszego równania do drugiego.
Drugie rozwiązanie odpada, bo odległość od do nie może być większa niż 90 km, więc .
Odpowiedź: