/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2014/Matura próbna
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki (OKE Poznań)
poziom rozszerzony 14 stycznia 2014 Czas pracy: 180 minut
Udowodnij, że suma sześcianów trzech kolejnych liczb naturalnych jest podzielna przez 9.
Rozwiąż równanie .
Jednym z pierwiastków wielomianu jest liczba 1. Reszta z dzielenia wielomianu przez dwumian jest równa 4. Oblicz współczynniki i .
Dany jest okrąg o równaniu . Napisz równania stycznych do tego okręgu, przechodzących przez początek układu współrzędnych.
Wykaż, że w trójkącie prostokątnym suma długości obu przyprostokątnych jest równa sumie długości średnic okręgów wpisanego i opisanego na tym trójkącie.
Rozwiąż równanie w przedziale .
Ciąg liczbowy jest arytmetyczny i , natomiast ciąg jest geometryczny. Oblicz .
Suma długości dwóch sąsiednich boków w pewnym trójkącie jest równa 14, a kąt między tymi bokami ma miarę . Wyznacz długości boków trójkąta tak, aby jego pole było największe. Oblicz pole tego trójkąta.
Oblicz wszystkie wartości parametru , dla których równanie ma dwa różne pierwiastki rzeczywiste takie, że .
W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym przekątne ścian bocznych, wychodzące z tego samego wierzchołka, mają długość i tworzą kąt o mierze . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Liczba uczniów w klasie jest 812 razy mniejsza od liczby utworzonych z nich uporządkowanych trójek. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania trzech osób, które (w kolejności losowania) są zapisane w dzienniku pod numerami pierwszym, drugim, i trzecim.