/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2014/Matura próbna/CKE, OKE, CEN
Lubelska próba przed maturą
z matematyki poziom rozszerzony 25 lutego 2014 Czas pracy: 180 minut
Wiadomo, że . Oblicz liczbę .
Sporządź wykres funkcji . Podaj miejsca zerowe funkcji, oraz przedziały monotoniczności.
Wyznacz zbiór wartości funkcji określonej wzorem: dla .
Dwie dowolne liczby rzeczywiste i ich suma tworzą ciąg arytmetyczny (niekoniecznie w takiej kolejności). Wykaż, że jedna z tych liczb jest dwukrotnością drugiej liczby lub, że liczby te są liczbami przeciwnymi.
Dany jest trójkąt prostokątny równoramienny . Punkty i dzielą przeciwprostokątną na trzy odcinki równej długości. Oblicz cosinus kąta .
Odcinek o końcach i jest podstawą trapezu . Druga podstawa o środku w punkcie jest dwa razy dłuższa od podstawy AB. Wyznacz współrzędne wierzchołków i . Oblicz pole tego trapezu.
Wykaż, że jeżeli kąty trójkąta: spełniają równanie to trójkąt jest prostokątny.
Przekrój ostrosłupa prawidłowego czworokątnego zawierającego przekątną podstawy oraz wierzchołek ostrosłupa jest trójkątem równobocznym o polu . Oblicz objętość tego ostrosłupa . Wykonaj rysunek pomocniczy.
Rozwiąż równanie: w przedziale .
Dla jakich wartości parametru równanie ma dwa różne pierwiastki , spełniające warunek .
Dla jakich wartości reszta z dzielenia wielomianu przez dwumian jest mniejsza lub równa 6?
Zamek szyfrowy składa się z 5 tarcz. Na każdej z tarcz znajduje się 6 cyfr. Zamek otwiera kombinacja cyfr podana w odpowiedniej kolejności. (istotne są cyfry na tarczach oraz kolejność ustawiania tarcz). Jakie jest prawdopodobieństwo otworzenia zamka przy losowym ustawieniu tarcz?