/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2016/Matura próbna
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 16 kwietnia 2016 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Ciąg jest określony wzorem dla każdej liczby naturalnej . Suma pięćdziesięciu początkowych wyrazów tego ciągu jest równa
A) 150 B) 75 C) 50 D) 100
Dana jest funkcja określona wzorem
Równanie ma dokładnie
A) jedno rozwiązanie. B) dwa rozwiązania. C) trzy rozwiązania. D) cztery rozwiązania.
Suma
wszystkich wyrazów nieskończonego ciągu liczb rzeczywistych jest równa
A) 201600 B) 2240 C) D)
Na rysunku przedstawiono fragment wykresu pochodnej funkcji .
Wynika stąd, że
A) B) C) D)
Dziedziną funkcji jest
A) B) C) D)
Zadania otwarte
Oblicz granicę jednostronną .
Z wierzchołków czworokąta poprowadzono półproste, które przecinają się w wierzchołkach czworokąta wpisanego w okrąg (zobacz rysunek).
Wykaż, że jeżeli półproste i są dwusiecznymi odpowiednio kątów i , to półprosta jest dwusieczną kąta .
Wykaż, że jeżeli wielomian jest podzielny przez , to wielomian jest podzielny przez .
Rozwiąż równanie w przedziale .
Funkcja określona jest wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Wyznacz równania tych stycznych do wykresu funkcji , które są równoległe do prostej o równaniu .
Pole trapezu równoramiennego opisanego na okręgu jest równe 80, a cosinus kąta rozwartego tego trapezu jest równy . Oblicz długość ramienia tego trapezu.
W pierwszej urnie umieszczono 5 kul białych i 4 kule czarne, a w drugiej urnie 6 kul białych i 7 kul czarnych. Losujemy jedną kulę z pierwszej urny, przekładamy ją do urny drugiej i dodatkowo wyjmujemy z drugiej urny jeszcze dwie kule koloru innego, niż kolor wylosowanej kuli. Następnie losujemy dwie kule z urny drugiej. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że obie kule wylosowane z drugiej urny będą czarne.
Dla jakich wartości parametru jeden z pierwiastków równania jest połową drugiego pierwiastka?
Wyznacz równanie okręgu wpisanego w deltoid, którego boki są zawarte w prostych o równaniach , , i .
Podstawą ostrosłupa jest czworokąt . Przekątna tego czworokąta ma długość , a kąt ma miarę . Każda krawędź boczna tego ostrosłupa ma tę samą długość 26. Oblicz odległość środka wysokości tego ostrosłupa od krawędzi .
Podstawą prostopadłościanu jest prostokąt, w którym jeden bok jest dwa razy dłuższy od drugiego. Pole powierzchni całkowitej tego prostopadłościanu jest równe 1. Jakie powinny być wymiary tego prostopadłościanu, aby jego objętość była największa? Oblicz tę największą objętość.