Zadanie nr 3568056
Dla jakich wartości parametru równanie ma co najmniej trzy różne pierwiastki, które są kolejnymi wyrazami ciągu arytmetycznego?
Rozwiązanie
Sposób I
Równanie jest dwukwadratowe, podstawmy więc .
Aby wyjściowe równanie miało co najmniej trzy pierwiastki, powyższe równanie kwadratowe musi mieć dwa pierwiastki dodatnie i . Wtedy rozwiązania oryginalnego równania to i . Kiedy trzy z tych liczb mogą tworzyć ciąg arytmetyczny? Wśród tych trzech liczb na pewno są dwie przeciwne, powiedzmy, że i . Mamy wtedy następujące możliwości na kolejność w jakiej liczby tworzą ciąg arytmetyczny.
Korzystając z faktu, że liczby tworzące ciąg arytmetyczny spełniają równość , mamy kolejno
Na początek sprawdźmy kiedy jest rozwiązaniem równania .
Równanie ma wtedy postać
i wyjściowe równanie ma pierwiastki
Pozostało sprawdzić, kiedy równanie ma dwa dodatnie pierwiastki spełniające równość . Korzystając ze wzorów na pierwiastki mamy
Otrzymane wartości trzeba sprawdzić – po drodze równanie podnosiliśmy do kwadratu, więc mogły się pojawić jakieś fałszywe rozwiązania.
Dla jest to w miarę proste. Mamy równanie
Zatem wśród pierwiastków wyjściowego równania jest trójka .
Dla mamy
Zatem wśród rozwiązań wyjściowego równania są liczby
Zamiast powyższego sprawdzenia, mogliśmy wrócić do wyliczenia , i zastanowić się, w którym miejscu przejście między równaniami nie było równoważnością. Był tylko jeden taki moment, gdy podnosiliśmy równanie do kwadratu
Kiedy to przejście jest równoważnością (tzn. nie dokładamy żadnych dodatkowych pierwiastków)? – jeżeli wiemy, że obie strony są dodatnie. Lewa jest, a prawa jest, o ile – tak jednak jest zarówno dla jak i .
Sposób II
Powiedzmy, że te trzy pierwiastki to . Daje to nam układ równań
Na początek spróbujmy pozbyć się którejś niewiadomej – najłatwiej jest wyeliminować . Odejmijmy od pierwszego równania drugie.
Zanim się dokładnie tym warunkom przyjrzymy, zróbmy to samo dla równań trzeciego i drugiego
Zauważmy, że ponieważ wyrazy ciągu mają być różne to , zatem pierwsza możliwość daje nam i dwa ostatnie równania przyjmują postać.
Pierwsza równość implikuje , więc mamy i drugie równanie początkowego układu przyjmuje postać
Dobrze, bierzemy się za drugi możliwy przypadek, czyli
Patrząc na następną parę równań, mamy dwie możliwości. Jeżeli to podobnie jak poprzednio, z powyższego równania mamy i mamy dokładnie te same rachunki, które już zrobiliśmy.
Załóżmy zatem, że . Mamy wtedy
Teraz drugie równanie układu przyjmuje postać
Odpowiedź: