/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2016/Matura próbna/Zadania.info
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 30 kwietnia 2016 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Dany jest nieskończony ciąg geometryczny określony wzorem dla . Suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa
A) B) C) D)
Funkcja jest funkcją malejąca jeżeli
A) B) C) D)
Wskaż wartość parametru , dla którego prosta jest styczna do okręgu o równaniu
A) B) C) D)
Wielomian jest podzielny przez wielomian . Wynika stąd, że
A) B) C) D)
Niech i będą takim zdarzeniami losowymi, że i . Wtedy prawdopodobieństwo jest równe
A) 0,3 B) 0,6 C) 0,5 D) 0,18
Zadania otwarte
Funkcja jest określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Oblicz pochodną funkcji w punkcie
Oblicz granicę .
Dana jest parabola o równaniu i leżący na niej punkt o współrzędnej równej . Wyznacz równanie stycznej do tej paraboli w punkcie .
Długości boków trójkąta są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego o ilorazie . Wykaż, że miary kątów trójkąta zbudowanego z odcinków o długościach równych długościom wysokości trójkąta są równe miarom kątów trójkąta .
Wierzchołki i kwadratu leżą na paraboli , przy czym odcinek jest równoległy do osi . Wykaż, że jeżeli odległość punktu od osi jest liczbą całkowitą to pole kwadratu również jest liczbą całkowitą.
Wyznacz dziedzinę funkcji
Przez środek okręgu wpisanego w trójkąt równoboczny poprowadzono prostą równoległą do boku i przecinającą bok w punkcie . Oblicz iloraz .
Rozwiąż równanie w przedziale .
Wykres funkcji homograficznej można otrzymać przesuwając wykres funkcji , a dziedzina funkcji jest tym samym zbiorem co jej zbiór wartości. Wyznacz współczynniki i .
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź boczna ma długość , a krawędź podstawy ma długość 12. Oblicz miarę kąta utworzonego przez dwie sąsiednie ściany boczne.
Suma długości wszystkich krawędzi prostopadłościanu jest równa , a jedna z jego ścian na pole powierzchni trzy razy większe od innej ściany tego prostopadłościanu. Oblicz jaka jest powierzchnia całkowita tego prostopadłościanu, jeżeli jego objętość jest największa możliwa.