/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2017
Egzamin Maturalny
z Matematyki (termin dodatkowy)
poziom rozszerzony 2 czerwca 2017 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Równanie ma dokładnie
A) dwa rozwiązania rzeczywiste.
B) jedno rozwiązanie rzeczywiste.
C) cztery rozwiązania rzeczywiste.
D) trzy rozwiązania rzeczywiste.
Liczba jest równa
A) B) C) D)
Punkt jest obrazem punktu w jednokładności o środku w punkcie . Skala tej jednokładności jest równa
A) B) C) 2 D) 3
Funkcja jest określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Wówczas pochodna tej funkcji dla argumentu jest równa
A) B) C) D)
Dany jest nieskończony ciąg geometryczny, w którym iloraz jest trzy razy większy od pierwszego wyrazu, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa . Pierwszy wyraz tego ciągu jest równy
A) B) C) D) 7
Zadania otwarte
Funkcja kwadratowa ma dwa miejsca zerowe: i . Oblicz największą wartość tej funkcji.
Udowodnij, że dla każdej liczby rzeczywistej i dla każdej liczby rzeczywistej prawdziwa jest nierówność
Miary kątów trójkąta są równe , i . Punkt jest środkiem okręgu wpisanego w ten trójkąt, a proste zawierające odcinki i przecinają boki i tego trójkąta w punktach odpowiednio i (zobacz rysunek).
Wykaż, że jeżeli , to na czworokącie można opisać okrąg.
Z cyfr 0, 1, 2 tworzymy pięciocyfrowe liczby całkowite dodatnie podzielne przez 15. Oblicz, ile możemy utworzyć takich liczb.
Ciąg jest arytmetyczny, a ciąg jest geometryczny. Pierwszy wyraz ciągu arytmetycznego jest ilorazem ciągu geometrycznego . Wyrazy ciągu są liczbami całkowitymi, a suma ośmiu początkowych wyrazów tego ciągu jest równa 124. Natomiast pierwszy wyraz ciągu geometrycznego jest różnicą ciągu arytmetycznego . Suma dwóch pierwszych wyrazów ciągu geometrycznego jest równa 18. Wyznacz te ciągi.
Rozwiąż równanie w przedziale .
Prosta , na której leży punkt , tworzy z dodatnimi półosiami układu współrzędnych trójkąt prostokątny o polu równym 36. Wyznacz równanie prostej .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie ma dwa różne rozwiązania takie, że każde należy do przedziału .
Trapez równoramienny o ramieniu długości 6 wpisany jest w okrąg, przy czym dłuższa podstawa trapezu, o długości 12, jest średnicą tego okręgu. Przekątne i trapezu przecinają się w punkcie . Oblicz pole koła wpisanego w trójkąt .
Rozpatrujemy wszystkie prostopadłościany o objętości 8, których stosunek długości dwóch krawędzi wychodzących z tego samego wierzchołka jest równy 1:2 oraz suma długości wszystkich dwunastu krawędzi jest mniejsza od 28. Wyznacz pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu jako funkcję długości jednej z jego krawędzi. Wyznacz dziedzinę tej funkcji. Oblicz wymiary tego spośród rozpatrywanych prostopadłościanów, którego pole powierzchni całkowitej jest najmniejsze.