/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2019
Egzamin Maturalny
z Matematyki (stara formuła)
poziom rozszerzony 9 maja 2019 Czas pracy: 180 minut
Funkcja jest określona wzorem , dla każdej liczby rzeczywistej . Wyznacz zbiór wartości tej funkcji.
Udowodnij, że dla dowolnych dodatnich liczb rzeczywistych i , takich że , i dowolnej dodatniej liczby rzeczywistej , prawdziwa jest nierówność .
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym . Na ramieniu tego trójkąta wybrano punkt ( i ), a na ramieniu wybrano punkt , w taki sposób, że . Przez punkty i poprowadzono proste prostopadłe do podstawy tego trójkąta, które wyznaczają na niej punkty i . Udowodnij, że .
Ciąg jest geometryczny, ciąg jest malejącym ciągiem arytmetycznym oraz . Oblicz .
Dane są okręgi o równaniach i . Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których te okręgi mają dokładnie jeden punkt wspólny. Rozważ wszystkie przypadki.
Wielomian określony wzorem jest podzielny przez dwumian oraz przy dzieleniu przez dwumian daje resztę 6. Oblicz oraz pierwiastki wielomianu dla wyznaczonej wartości .
Rozwiąż równanie w przedziale .
Punkt leży na boku trójkąta oraz , , i . Oblicz obwód trójkąta .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których funkcja kwadratowa określona wzorem
ma dwa różne pierwiastki rzeczywiste spełniające warunek .
Ze zbioru losujemy kolejno ze zwracaniem trzy liczby. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że dokładnie dwie spośród trzech wylosowanych liczb będą równe. Wynik zapisz w postaci ułamka nieskracalnego.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , którego boki mają długości i . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Miary kątów i spełniają warunek: . Oblicz oraz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.