/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2019/Matura próbna/Zadania.info
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 13 kwietnia 2019 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Wartość wyrażenia jest równa
A) B) 0 C) 1 D) 2
Wektor jest obrazem wektora w jednokładności o środku i skali . Zatem
A) B) C) D)
Największa wartość funkcji określonej dla to
A) 1 B) C) D) 2
Spośród poniższych nierówności wskaż tę, którą spełniają wszystkie liczby całkowite.
A) B) C) D)
W rozwinięciu wyrażenia współczynnik przy iloczynie jest równy
A) B) C) D)
Zadania otwarte
Oblicz granicę jednostronną .
Oblicz sumę kwadratów pierwiastków równania .
Wykaż, że
Na bokach , i trójkąta wybrano odpowiednio punkty i w ten sposób, że i . Okrąg opisany na trójkącie przecina bok tego trójkąta w punkcie takim, że (zobacz rysunek).
Udowodnij, że .
Dany jest nieskończony ciąg geometryczny określony dla , którego wyrazy są niezerowe i iloraz spełnia warunek: . Suma wszystkich wyrazów ciągu , suma wszystkich wyrazów ciągu o numerach nieparzystych oraz suma wszystkich wyrazów ciągu o numerach parzystych są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego. Oblicz .
Na osi liczbowej każde dwie spośród 1000 kolejnych liczb naturalnych połączono odcinkiem. Następnie wybrano losowo jeden z tych odcinków. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że do wylosowanego odcinka należy liczba 307 (może też być jednym z jego końców). Wynik podaj w postaci ułamka nieskracalnego.
Obwód równoległoboku jest równy 26, miara jego kąta rozwartego jest równa , a promień okręgu wpisanego w trójkąt jest równy . Oblicz długości boków równoległoboku .
Prosta jest styczna do wykresu funkcji . Wykaż, że .
W sześcian o krawędzi 4 wpisano kulę styczną do trzech ścian sześcianu oraz przechodzącą przez środek sześcianu. Oblicz promień tej kuli.
W trójkącie o polu 20 dane sa współrzędne dwóch wierzchołków: , oraz środek okręgu opisanego na tym trójkącie. Wyznacz współrzędne wierzchołka .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie ma dwa rozwiązania rzeczywiste i , spełniające warunek .
Rozpatrujemy wszystkie trapezy równoramienne, w które można wpisać okrąg, i w których suma długości dłuższej podstawy i średnicy okręgu wpisanego jest równa 6. Wyznacz wymiary tego spośród tych trapezów, który ma najmniejszy obwód. Oblicz ten obwód.