/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2019/Matura próbna/Zadania.info
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 6 kwietnia 2019 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Niech . Wtedy
A) B) C) D)
Na rysunku przedstawiono fragment wykresu funkcji .
Liczba może być równa
A) B) C) D)
Jeżeli jest takim kątem rozwartym, że , to liczba jest równa
A) B) C) D)
Granica jest równa
A) B) C) 0 D)
Funkcja jest ciągła w zbiorze liczb rzeczywistych jeżeli jest równe
A) 1 B) C) D)
Oblicz współczynnik kierunkowy stycznej do wykresu funkcji , określonej dla każdej liczby rzeczywistej , poprowadzonej w punkcie tego wykresu.
W kwadrat o boku wpisujemy kwadrat , którego wierzchołki są środkami boków kwadratu , następnie w kwadrat wpisujemy kwadrat , którego wierzchołki są środkami boków i tak dalej. Oblicz sumę pól otrzymanego w ten sposób nieskończonego ciągu kwadratów.
Na okręgu wybrano 50 punktów. Ile jest różnych czworokątów o wierzchołkach w tych punktach?
Dane są liczby całkowite i . Wykaż, że jeżeli liczba jest podzielna przez , to liczba też jest podzielna .
Wykaż, że dla dowolnej wartości parametru równanie
ma dokładnie jedno rozwiązanie rzeczywiste.
Ciąg jest określony dla i spełnia warunki
Oblicz granicę
Rzucamy dziesięciokrotnie monetą. Wśród otrzymanych wyników dokładnie sześć razy otrzymaliśmy orła. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w każdym z dwóch pierwszych rzutów otrzymaliśmy reszkę?
Przekątne trapezu przecinają się w punkcie . Promień okręgu opisanego na trójkącie ostrokątnym jest o 1 większy od promienia okręgu opisanego na trójkącie , a długości podstaw trapezu spełniają warunek . Wykaż, że
Rozwiąż równanie w przedziale .
Wierzchołki i trójkąta prostokątnego leżą na prostej . Okrąg wpisany w ten trójkąt jest styczny do boków , i odpowiednio w punktach , i . Oblicz współrzędne wierzchołków , i tego trójkąta.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt prostokątny o kącie ostrym i przeciwprostokątnej długości . Wszystkie ściany boczne ostrosłupa są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem . Wykaż, że pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa jest równe .
Rozważamy zbiór wszystkich trapezów równoramiennych, których krótsza podstawa i ramiona mają długość 6. Oblicz, jaką długość powinna mieć dłuższa podstawa tego trapezu, aby jego pole było największe. Oblicz to pole.