/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2020/XII Polygon Matematyczny
Stereometria – przekroje poziom rozszerzony
Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o podstawach i i krawędziach bocznych i (zobacz rysunek). Krawędzie boczne graniastosłupa mają długość 8, a tangens kąta między wysokością trójkąta poprowadzoną z wierzchołka i płaszczyzną podstawy tego graniastosłupa jest równy . Oblicz pole trójkąta .
Przez środki trzech różnych krawędzi sześcianu wychodzących z wierzchołka poprowadzono płaszczyznę, która wyznaczyła przekrój bryły – trójkąt . Oblicz odległość wierzchołka od tego przekroju, jeżeli wiadomo, że długość krawędzi sześcianu wynosi 8.
Wysokość prawidłowego ostrosłupa sześciokątnego ma długość , a krawędź podstawy ma długość . Wyznacz pole przekroju wyznaczonego przez krótszą przekątną podstawy i wierzchołek ostrosłupa.
Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o krawędzi podstawy i wysokości . Graniastosłup przecięto płaszczyzną przechodzącą przez krawędź dolnej podstawy i środek ciężkości górnej podstawy. Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Dany jest graniastosłup prawidłowy czworokątny o podstawach i , oraz krawędziach bocznych i . Oblicz pole trójkąta wiedząc, że przekątna ściany bocznej ma długość 13 i jest nachylona do podstawy pod takim kątem , że .
Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny, w którym długość krawędzi podstawy jest równa . Kąt między krawędzią boczną i krawędzią podstawy ma miarę . Ostrosłup przecięto płaszczyzną przechodzącą przez krawędź podstawy i środek przeciwległej jej krawędzi bocznej. Sporządź rysunek ostrosłupa i zaznacz otrzymany przekrój. Oblicz pole tego przekroju.
Krawędź podstawy ostrosłupa prawidłowego czworokątnego ma długość . Ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ostrosłup ten przecięto płaszczyzną, która przechodzi przez krawędź podstawy i dzieli na połowy kąt pomiędzy ścianą boczną i podstawą. Oblicz pole powstałego przekroju tego ostrosłupa.