/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2020/Matura
Egzamin Maturalny
z Matematyki (stara formuła)
poziom rozszerzony 15 czerwca 2020 Czas pracy: 180 minut
Rozwiąż nierówność .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie ma dwa różne rozwiązania dodatnie.
Liczby dodatnie i spełniają równość . Wykaż, że .
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym , a punkt jest środkiem podstawy . Okrąg o środku jest styczny do prostej w punkcie . Punkt leży na boku , punkt leży na boku , odcinek jest styczny do rozważanego okręgu oraz (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
W trzywyrazowym ciągu geometrycznym spełniona jest równość . Wyrazy są – odpowiednio – czwartym, drugim i pierwszym wyrazem rosnącego ciągu arytmetycznego. Oblicz .
Rozwiąż równanie dla .
Dane jest równanie kwadratowe z niewiadomą . Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których różne rozwiązania i tego równania istnieją i spełniają warunek
W trójkącie równoramiennym : , a miara kąta jest równa . Na boku wybrano punkt , taki, że . Oblicz sinus kąta (zobacz rysunek).
Prosta o równaniu przecina okrąg o równaniu w punktach i . Punkt jest środkiem cięciwy . Wyznacz równanie obrazu tego okręgu w jednokładności o środku i skali .
Dany jest kwadrat o boku długości 2. Na bokach i tego kwadratu wybrano – odpowiednio – punkty i , takie, że długość odcinka (zobacz rysunek). Wyznacz tę wartość , dla której pole trójkąta osiąga wartość najmniejszą. Oblicz to najmniejsze pole.
Oblicz, ile jest wszystkich siedmiocyfrowych liczb naturalnych, w których zapisie dziesiętnym występują dokładnie trzy cyfry 1 i dokładnie dwie cyfry 2.
Podstawą ostrosłupa czworokątnego jest trapez (). Ramiona tego trapezu mają długości i , a miara kąta jest równa . Każda ściana boczna tego ostrosłupa tworzy z płaszczyzną podstawy kąt , taki, że . Oblicz objętość tego ostrosłupa.