Zadanie nr 5721752
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , którego boki mają długości i . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Miary kątów i spełniają warunek: . Oblicz oraz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Rozwiązanie
Zaczynamy od rysunku.
Niech będzie wysokością ostrosłupa, a niech będą wysokościami ścian bocznych. Wtedy płaszczyzny , , , są prostopadłe do odpowiednich krawędzi podstawy i to pozwala łatwo zidentyfikować kąty nachylenia ścian bocznych płaszczyzny podstawy: i . W szczególności trójkąty prostokątne i są przystające i . Analogicznie, przystające są trójkąty i , czyli . To oznacza, że punkt jest środkiem prostokąta . To z kolei oznacza, że i trójkąty , , i są przystające. Stąd , czyli wszystkie trójkąty w ścianach bocznych są równoramienne.
Zauważmy, że podana informacja o przystawaniu przeciwległych ścian bocznych jest zupełnie niepotrzebna – wynika to z równości kątów nachylenia przeciwległych ścian bocznych do płaszczyzny podstawy.
Spróbujemy teraz wykorzystać podaną informację o tym, że . W trójkątach prostokątnych i mamy
Stąd
Stąd i
Teraz już łatwo obliczyć pole powierzchni całkowitej ostrosłupa.
Odpowiedź: ,