/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2023
Stereometria – pole, kąty, odcinki poziom rozszerzony
Pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równe , a pole jego powierzchni całkowitej wynosi . Oblicz długość krawędzi podstawy i długość krawędzi bocznej tego ostrosłupa.
Ściany boczne ostrosłupa prawidłowego trójkątnego są trójkątami o przyprostokątnych długości 12 cm. Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Pole podstawy graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest równe 16. Przekątna graniastosłupa jest nachylona do płaszczyzny jego podstawy pod kątem, którego sinus jest równy . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Oblicz cosinus kąta jaki tworzą dwie ściany czworościanu foremnego. Podaj przybliżoną miarę tego kąta.
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o wysokości . Cosinus kąta nachylenia krawędzi bocznej do płaszczyzny podstawy tego ostrosłupa jest równy . Oblicz pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest czworokąt wypukły , w którym oraz . Każda z krawędzi bocznych ostrosłupa ma długość . Oblicz wysokość ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , w którym , . Wszystkie krawędzie boczne tego ostrosłupa mają długość 1. Wyznacz cosinus kąta między dwiema sąsiednimi ścianami bocznymi tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat . Krawędź boczna jest wysokością ostrosłupa, a jej długość jest dwa razy większa od długości krawędzi podstawy. Oblicz sinus kąta między ścianami bocznymi i tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt prostokątny o kącie ostrym i przeciwprostokątnej długości . Wszystkie ściany boczne ostrosłupa są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem . Wykaż, że pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa jest równe .