/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2023
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki (CKE)
poziom rozszerzony 4 marca 2022 Czas pracy: 180 minut
Dane są liczby oraz . Wyraź za pomocą oraz .
Funkcja jest określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Wyznacz równanie stycznej do wykresu tej funkcji w punkcie .
Dany jest nieskończony ciąg geometryczny , określony dla każdej liczby naturalnej . Suma trzech początkowych wyrazów ciągu jest równa 7, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa 8. Wyznacz wszystkie wartości , dla których spełniona jest nierówność
gdzie oznacza sumę początkowych wyrazów ciągu .
Dane jest równanie
z niewiadomą i parametrem . Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których to równanie ma trzy różne rozwiązania rzeczywiste tego samego znaku.
Udowodnij, że suma sześcianów trzech kolejnych liczb całkowitych niepodzielnych przez 4 jest liczbą podzielną przez 36.
Informacja do zadań 6.1 i 6.2
Na obrzeżach miasta znajduje się jezioro, na którym postanowiono stworzyć tor regatowy. Na podstawie dostępnych map wymodelowano w pewnej skali kształt linii brzegowej jeziora w kartezjańskim układzie współrzędnych za pomocą fragmentów wykresów funkcji oraz (zobacz rysunek).
Funkcje oraz są określone wzorami oraz . Początek toru postanowiono zlokalizować na brzegu jeziora w miejscu, któremu odpowiada w układzie współrzędnych punkt .
Niech będzie punktem leżącym na wykresie funkcji . Wykaż, że odległość punktu od punktu wyraża się wzorem
gdzie jest pierwszą współrzędną punktu .
Koniec toru regatowego należy umieścić na linii brzegowej. Oblicz współrzędne punktu , w którym należy zlokalizować koniec toru, aby długość toru (tj. odległość końca toru od początku ) była możliwie największa. Oblicz długość najdłuższego toru.
Przy rozwiązywaniu zadania możesz skorzystać z tego, że odległość dowolnego punktu leżącego na wykresie funkcji od punktu wyraża się wzorem
gdzie jest pierwszą współrzędną punktu .
Rozwiąż równanie
w zbiorze .
Dany jest trapez równoramienny o obwodzie i podstawach oraz takich, że . Trapez jest opisany na okręgu i wpisany w okrąg, a przekątna trapezu ma długość (zobacz rysunek).
Wykaż, że promień okręgu opisanego na trapezie jest równy .
W kartezjańskim układzie współrzędnych punkt jest wierzchołkiem trójkąta . Prosta o równaniu zawiera dwusieczną kąta tego trójkąta. Okrąg o równaniu jest wpisany w ten trójkąt. Oblicz współrzędne punktu styczności prostej przechodzącej przez wierzchołki i tego trójkąta z okręgiem .
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o podstawie i polu powierzchni bocznej równym . Kąt między wysokościami sąsiednich ścian bocznych poprowadzonych z wierzchołka ma miarę . Objętość tego ostrosłupa jest równa , gdzie jest stałym współczynnikiem liczbowym. Oblicz współczynnik .
Egzamin składa się z 15 zadań zamkniętych. Do każdego zadania podano cztery odpowiedzi, z których tylko jedna okazuje się poprawna. Zdający zalicza egzamin, jeśli udzieli poprawnych odpowiedzi w co najmniej 11 zadaniach. Pewien student przystąpił nieprzygotowany do egzaminu i w każdym zadaniu wybierał losowo odpowiedź. Przyjmij, że w każdym zadaniu wybór każdej z odpowiedzi przez studenta jest równo prawdopodobny. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia, że ten student zaliczył egzamin.