/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2023/Polygon matematyczny
Planimetria – okręgi poziom rozszerzony
Dane są dwa okręgi o środkach w punktach i , styczne zewnętrznie w punkcie . Prosta jest styczna do obu okręgów odpowiednio w punktach i oraz i (zobacz rysunek). Wykaż, że .
Odcinek jest zawarty w dwusiecznej kąta trójkąta . Kąty trójkąta mają miary . Styczna do okręgu opisanego na tym trójkącie w punkcie przecina prostą w punkcie (zobacz rysunek). Oblicz, ile stopni ma każdy z kątów trójkąta .
Na okręgu o środku wybrano punkty i w ten sposób, że prosta zawiera punkt , a proste i przecinają się w punkcie . Punkt jest punktem wspólnym prostych i . Wykaż, że proste i są prostopadłe.
Na średnicy półokręgu wybrano punkt i na odcinkach i jako na średnicach skonstruowano półokręgi i . Odcinek jest odcinkiem wspólnej stycznej półokręgów i . Oblicz długość odcinka jeżeli promienie półokręgów i są odpowiednio równe i .
Do dwóch okręgów przecinających się w punktach i poprowadzono wspólną styczną , przy czym punkt należy do pierwszego, a punkt do drugiego okręgu. Wykaż, że prosta dzieli odcinek na połowy.
Przez środek cięciwy okręgu poprowadzono cięciwę , przy czym i . Oblicz długość cięciwy .
Odległości środków dwóch okręgów od wierzchołka kąta są równe 8 i 12. Okręgi te są styczne zewnętrznie i każdy z nich jest styczny do obu ramion kąta. Oblicz długości ich promieni.
Dwa okręgi przecinają się w punktach i . Przez punkt pierwszego okręgu prowadzimy proste i , przecinające drugi okrąg w punktach i . Udowodnij, że styczna w punkcie do pierwszego okręgu jest równoległa do prostej .
Okręgi o środkach odpowiednio i są styczne zewnętrznie i każdy z nich jest styczny do obu ramion danego kąta prostego (zobacz rysunek). Promień okręgu o środku jest równy 1.
Uzasadnij, że promień okręgu o środku jest większy niż .
Dwa okręgi o promieniach i () są styczne zewnętrznie. Prosta nie przechodzi przez punkt wspólny tych okręgów i jest styczna do każdego z nich. Znajdź promień okręgu stycznego zewnętrznie do danych okręgów i stycznego do prostej . Rozważ dwa przypadki.