/Szkoła średnia/Zadania maturalne
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki (CEN Bydgoszcz)
poziom rozszerzony 4 lutego 2013 Czas pracy: 180 minut
Rozwiąż równanie w przedziale .
Dany jest czworokąt . Niech będzie punktem przecięcia jego przekątnych. Udowodnij, że czworokąt można wpisać w okrąg wtedy i tylko wtedy, gdy .
Dane są funkcje oraz , o których wiadomo, że ich wykresy mają punkt wspólny , a miejscem zerowym funkcji jest liczba: . Wyznacz wartości parametrów .
Narysuj wykres funkcji dla . Podaj zbiór rozwiązań nierówności .
Suma trzech liczb będących kolejnymi wyrazami rosnącego ciągu geometrycznego jest równa 52. Jeżeli do pierwszej liczby dodamy 2, do drugiej 12, a do trzeciej 6, to otrzymamy trzy kolejne wyrazy ciągu arytmetycznego. Wyznacz ten ciąg.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt, którego jeden z boków ma długość 6, a kąty przyległe do niego mają miary i . Wysokość ostrosłupa ma długość równą długości promienia okręgu opisanego na podstawie. Oblicz objętość ostrosłupa. Wynik podaj w postaci , gdzie , , są liczbami wymiernymi.
Dany jest wielomian stopnia , którego suma wszystkich współczynników jest równa 4, a suma współczynników przy potęgach o wykładnikach nieparzystych jest równa sumie współczynników przy potęgach o wykładnikach parzystych. Wykaż, że reszta z dzielenia tego wielomianu przez wielomian jest równa .
Narysuj wykres funkcji .
Ze zbioru liczb wybieramy losowo jednocześnie cztery liczby. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że najmniejszą wylosowaną liczbą będzie 3 lub największą wylosowaną liczbą będzie 7.
Punkty i są wierzchołkami trapezu równoramiennego , którego podstawy i są prostopadłe do prostej o równaniu . Oblicz współrzędne pozostałych wierzchołków trapezu, wiedząc, że punkt należy do prostej .
Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych zachodzi nierówność
W trapezie opisanym na okręgu boki nierównoległe mają długości 3 i 5, zaś odcinek łączący środki tych boków dzieli trapez na dwie części, których pola są w stosunku 5:11. Oblicz długości podstaw trapezu.