/Szkoła średnia/Zadania maturalne
Egzamin Maturalny
z Matematyki (termin dodatkowy)
poziom rozszerzony 3 czerwca 2014 Czas pracy: 180 minut
Rozwiąż nierówność .
W czworokąt , w którym i , można wpisać okrąg. Przekątna tworzy z bokiem czworokąta kąt o mierze , natomiast z bokiem tworzy kąt, którego sinus jest równy . Wyznacz długości boków i oraz długość przekątnej tego czworokąta.
Udowodnij, że dla każdej liczby rzeczywistej i każdej liczby rzeczywistej prawdziwa jest nierówność
Rozwiąż nierówność w przedziale .
Na przyprostokątnych i trójkąta prostokątnego zbudowano, na zewnątrz trójkąta, kwadraty i . Odcinek przecina przyprostokątną w punkcie , a odcinek przecina przyprostokątną w punkcie (zobacz rysunek). Udowodnij, że .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie ma dwa różne pierwiastki rzeczywiste takie, że .
Odcinek o długości 4 jest zawarty w prostej o równaniu . Symetralna odcinka przecina oś w punkcie . Oblicz współrzędne końców odcinka .
Trzy liczby są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego, którego iloraz jest różny od 1. Jeżeli weźmiemy kolejno drugą z nich, pierwszą i trzecią, to otrzymamy trzy kolejne wyrazy ciągu arytmetycznego. Jeżeli pierwszy wyraz tego ciągu arytmetycznego zmniejszymy o 7, drugi pozostawimy bez zmian, a trzeci zwiększymy o 3, to otrzymamy trzy kolejne wyrazy ciągu geometrycznego. Oblicz te liczby.
Reszta z dzielenia wielomianu przez dwumian jest równa 8. Oblicz wartość oraz pierwiastki tego wielomianu.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat o boku długości 25. Ściany boczne i mają takie same pola, każde równe 250. Ściany boczne i też mają jednakowe pola, każde równe 187,5. Krawędzie boczne i mają równe długości. Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W urnie jest dziesięć kul: 4 białe, 3 czarne, 2 zielone i 1 niebieska. Losujemy jednocześnie trzy kule z urny. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wśród wylosowanych kul nie ma kul w tym samym kolorze. Wynik przedstaw w postaci ułamka zwykłego nieskracalnego.