Zadanie nr 7918773
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których zbiór rozwiązań nierówności
jest jednoelementowy.
Rozwiązanie
Sposób I
Sprawdzimy jaki jest znak wyrażenia pod wartością bezwzględną, co pozwoli nam się jej pozbyć. Liczymy pierwiastki trójmianu.
Aby opuścić wartość bezwzględną musimy rozważyć dwa przypadki.
- Jeżeli , to mamy nierówność
Musimy się teraz zastanowić kiedy ta nierówność ma dokładnie jedno rozwiązanie. Nie jest to całkiem proste, bo mamy ograniczenie , więc można sobie wyobrazić, że nawet jak lewa strona ma dwa pierwiastki, to nierówność może mieć tylko jedno rozwiązanie.
Gdyby pierwiastek był w zbiorze to w jego pobliżu lewa strona byłaby zarówno dodatnia jak i ujemna, co dawałoby nieskończenie wiele rozwiązań tej nierówności (szkicujemy sobie obrazek!). Zatem jedynym rozwiązaniem tej nierówności musi być liczba lub . Daje nam to odpowiednio i . Mamy zatem nierówności
Łatwo sprawdzić, że rozwiązaniem pierwszej jest przedział , a drugiej . Uwzględniając obowiązujący nas przedział , widzimy, że tylko druga z nich spełnia żądany warunek.
Inny sposób sprawdzenia kiedy nierówność
ma dokładnie jedno rozwiązanie, to zauważenie, że prosta jest osią symetrii paraboli będącej wykresem lewej strony (przechodzi przez jej wierzchołek).
Ponieważ od jest bliżej do 3 niż do 1, więc jeżeli ta parabola ma pierwiastek w przedziale to ma też w przedziale . Jeżeli pierwiastek ma być jeden, to musi być on w przedziale . Jak poprzednio zauważamy, że musi to być koniec przedziału, co daje nam i .
Jeszcze inny sposób, to zapisanie nierówności w postaci
Teraz szkicujemy parabolę będącą wykresem lewej strony i zauważamy, że jej najmniejsza wartość na interesującym nas przedziale to . Zatem powyższa nierówność będzie miała dokładnie jedno rozwiązanie tylko dla .
- Jeżeli natomiast to mamy nierówność
Jeżeli nierówność ta ma przynajmniej jedno rozwiązanie, to z założenia jest ono w przedziale otwartym , więc jest wtedy nieskończenie wiele rozwiązań (bo w pobliżu pierwiastka parabola jest zarówno dodatnia jak i ujemna). To oznacza, że to jedyne rozwiązanie nierówności musi jednak być w przedziale i wracamy do analizy z poprzedniego podpunktu.
Sposób II
Zadanie można łatwo rozwiązać geometrycznie. Zacznijmy od naszkicowania wykresu funkcji . Jak zauważyliśmy w poprzednim rozwiązaniu pierwiastkami paraboli pod wartością bezwzględną są liczby i . Wykres powstaje więc z paraboli przez odbicie jej fragmentu na przedziale względem osi .
Pytanie teraz brzmi o ile trzeba tę parabolę przesunąć w górę lub w dół (odpowiada to dodawaniu ), aby była poniżej wykresu dokładnie w jednym punkcie. Gdy naszkicujemy sobie tę sytuację, to widać, że tak będzie jeżeli wartość przesuniętej funkcji w będzie równa 3 (czyli punkt ten będzie na prostej ). To nam daje .
Odpowiedź: