/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2009
Egzamin Maturalny
z Matematyki poziom rozszerzony 13 maja 2009 Czas pracy: 180 minut
Funkcja liniowa określona jest wzorem dla .
- Dla i zbadaj, czy do wykresu tej funkcji należy punkt .
- Narysuj w układzie współrzędnych zbiór
Przy dzieleniu wielomianu przez dwumian otrzymujemy iloraz oraz resztę . Oblicz pierwiastki wielomianu .
Na rysunku przedstawiony jest wykres funkcji wykładniczej dla .
- Oblicz .
- Narysuj wykres funkcji i podaj wszystkie wartości parametru , dla których równanie ma dokładnie jedno rozwiązanie.
W skarbcu królewskim było monet. Pierwszego dnia rano skarbnik dorzucił 25 monet, a każdego następnego ranka dorzucał o 2 monety więcej niż dnia poprzedniego. Jednocześnie ze skarbca król zabierał w południe każdego dnia 50 monet. Oblicz najmniejszą liczbę , dla której w każdym dniu w skarbcu była co najmniej jedna moneta, a następnie dla tej wartości oblicz, w którym dniu w skarbcu była najmniejsza liczba monet.
Wykaż, że jeżeli i , to .
Wyznacz dziedzinę funkcji i zapisz ją w postaci sumy przedziałów liczbowych.
Ciąg jest nieskończonym ciągiem geometrycznym o wyrazach dodatnich. Oblicz iloraz tego ciągu i uzasadnij, że , gdzie oznacza sumę początkowych wyrazów tego ciągu.
Dwa okręgi o środkach i są styczne zewnętrznie i każdy z nich jest jednocześnie styczny do ramion tego samego kąta prostego. Udowodnij, że stosunek promienia większego z tych okręgów do promienia mniejszego jest równy .
W układzie współrzędnych narysuj okrąg o równaniu oraz zaznacz punkt . Prosta o równaniu jest jedną ze stycznych do tego okręgu przechodzących przez punkt . Wyznacz równanie drugiej stycznej do tego okręgu, przechodzącej przez punkt .
W urnie znajdują się jedynie kule białe i czarne. Kul białych jest trzy razy więcej niż czarnych. Oblicz, ile jest kul w urnie, jeśli przy jednoczesnym losowaniu dwóch kul prawdopodobieństwo otrzymania kul o różnych kolorach jest większe od .
Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny, w którym krawędź podstawy ma długość i krawędź boczna jest od niej dwa razy dłuższa. Oblicz cosinus kąta między krawędzią boczną i krawędzią podstawy ostrosłupa. Narysuj przekrój ostrosłupa płaszczyzną przechodzącą przez krawędź podstawy i środek przeciwległej krawędzi bocznej i oblicz pole tego przekroju.