Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR
Zadanie nr 3880591

Maja, Ola i Jagna kupowały zeszyty. Maja za 3 grube zeszyty i 8 cienkich zapłaciła 10 zł. Ola kupiła 4 grube oraz 4 cienkie zeszyty i również zapłaciła 10 zł. Czy Jagnie wystarczy 10 złotych na zakup 5 grubych zeszytów i 1 cienkiego? Zapisz obliczenia i odpowiedź.

Wersja PDF
Rozwiązanie

Jeżeli oznaczymy przez x cenę grubego zeszytu, a przez y cenę cienkiego zeszytu, to z podanych informacji otrzymujemy układ równań

{ 3x + 8y = 10 4x + 4y = 10.

Podstawiamy 4y = 10 − 4x z drugiego równania do pierwszego i mamy

3x + 2(10 − 4x ) = 10 3x + 20 − 8x = 10 10 = 5x ⇒ x = 2.

Mamy stąd

4y = 10 − 4x = 10− 8 = 2 ⇒ y = 0,5.

W takim razie 5 grubych i 1 cienki zeszyt będą kosztować

5x + y = 10 + 0 ,5 = 10,5 zł.

 
Odpowiedź: Nie, Jagnie nie wystarczy pieniędzy.

Wersja PDF
Twoje uwagi
Nie rozumiesz fragmentu rozwiązania?
W rozwiązaniu jest błąd lub literówka?
Masz inny pomysł na rozwiązanie tego zadania?
Napisz nam o tym!