Ćwiczenia z matematyki

Powtórka przed maturą

Dorota Nowak, Maria Romanowska
Nowik
2 grudnia 2011
Zeszyt ćwiczeń z matematyki przeznaczony dla maturzystów przygotowujących się do egzaminu na poziomie podstawowym. Zadania w książce zgrupowano w 11 rozdziałach. Rozdział
Liczba zadań
1. Liczby rzeczywiste54
2. Wyrażenia algebraiczne35
3. Równania, nierówności,
układy równań
14
4. Funkcje38
5. Ciągi46
6. Trygonometria28
7. Planimetria41
8. Geometria na płaszczyźnie
kartezjańskiej
34
9. Stereometria71
10. Elementy statystyki opisowej,
teoria rachunku prawdopodobieństwa
i kombinatoryka
98
11. Zadania tekstowe13

Książka ma formę zeszytu zadań, tzn. jest to zbiór dość prostych zadań z wyróżnionym miejscem na ich rozwiązania. Kolejne zadania w ramach jednego rozdziału mają rosnący poziom trudności. Przy treści niektórych zadań znajdziemy wskazówki ułatwiające znalezienie rozwiązania.

Wyjątek stanowi ostatni rozdział, który składa się z listy 13 zadań tekstowych bez miejsca na rozwiązania zadań. Ponadto, na końcu książki znajduje się lista 95 różnorodnych zadań zebranych po tytułem 'Zadaniowego mixu'.

W książce nie zamieszczono odpowiedzi do zadań – można je pobrać i wydrukować ze strony wydawnictwa.

obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2011Cena18 zł
ISBN978-83-62687-08-4OdpowiedziNa stronie wydawcy
RozwiązaniaBrakPodtytułPowtórka przed maturą
WskazówkiSporadycznieLiczba stron160
Liczba zadań472Poziompodstawa
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Książka ma zalety zeszytu ćwiczeń: możemy w systematyczny sposób powtarzać kolejne partie materiału.

Minusy

  • Sporo zadań w książce ma niewiele wspólnego z egzaminem maturalnym – są to zadania typowo szkolne, prostsze od zadań maturalnych.
  • Brak odpowiedzi do zadań. Dokładniej mówiąc, nie ma odpowiedzi w książce, ale można je ściągnąć ze strony wydawnictwa. Nie oczekujmy jednak zbyt wiele: odpowiedzi są maksymalnie minimalistyczne i nie są kompletne (nie ma odpowiedzi do wszystkich zadań). W szczególności nie znajdziemy w internecie odpowiedzi ani do 13 zadań tekstowych z 11 rozdziału, ani do 95 zadań zadań dodatkowych ('Zadaniowy mix').
  • Brak rozwiązań zadań (nawet w internecie). Skoro zmusza się czytelnika do samodzielnego wydrukowania odpowiedzi ze strony wydawnictwa, nie widzę powodu dlaczego nie mogłyby to być rozwiązania zadań?

Podsumowanie

Książka nie jest zła – z pewnością może być użyteczna w trakcie powtórki przed maturą. Niemniej brak rozwiązań zadań może okazać się zniechęcający.

spinner