I Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

Jacek Dymel, Joanna Jaszuńska, Michał Niedźwiedź, Waldemar Pompe, Tomasz Szymczyk
Wydawnictwo Szkolne OMEGA
15 kwietnia 2009
Szczegółowe sprawozdanie z I Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, która odbyła się w roku szkolnym 2005/2006. W pierwszej części tej broszurki znajdziemy dość wyczerpujące informacje o przebiegu zawodów, w szczególności różnego rodzaju dane statystyczne (dotyczące zarówno ilości osób biorących udział w zawodach, jak i ich wyników), listę lokalnych koordynatorów oraz listy finalistów i laureatów.

W drugiej części zamieszczono zadania z 3 etapów zawodów (w sumie 17 zadań) oraz ich szczegółowe rozwiązania.

Ostatnia część publikacji to dwa krótkie poradniki olimpijskie, pierwszy dotyczy kongruencji, a drugi zasady szufladkowej Dirichleta. Oba poradniki zawierają kilkanaście przykładowych rozwiązań zadań oraz kilka zadań do samodzielnego rozwiązania.

obrazekobrazek obrazekobrazek
Rok wydania2008Cena8 zł
ISBN978-83-7267-349-7RozwiązaniaTak
Liczba stron46Liczba zadań17+29 w dodatkach
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Wyczerpujące informacje o przebiegu zawodów - doskonała pamiątka dla uczniów i nauczycieli w nie zaangażowanych.
  • Szczegółowe rozwiązania zadań, często kilkoma sposobami.

Minusy

  • Niespecjalnie podoba mi się pomysł dołączania poradników olimpijskich do sprawozdania z zawodów. Rozumiem, że jest to sposób na podniesienie wartości tej publikacji, ale w zasadzie jest to mieszanie ze sobą dwóch różnych rzeczy.

Podsumowanie

Pamiętam jak irytująca była sytuacja ze sprawozdaniami z (dużej) Olimpiady Matematycznej, które w zasadzie były dostępne bezpłatnie, ale za to dla bardzo ograniczonego grona odbiorców (osób związanych z Olimpiadą). Pamiętając o tej sytuacji cieszę się, że jest możliwość zakupu opisywanej broszurki - dzięki temu wszyscy mają takie same szanse na dotarcie do niej.

Z drugiej strony, praktycznie wszystkie informacje zawarte w publikacji są też dostępne na stronie Olimpiady (wyjątkiem są poradniki), więc z pewnością nie każdy uzna ją za wartą zakupu.

spinner