VIII próbna matura 2018 z matematyki z zadania.info

28 kwietnia 2018
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze VIII tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony

W przyszłym tygodniu (5 maja) planujemy jeszcze jedną zabawę maturalną.

Właśnie zamieściliśmy arkusze VIII próbnej matury.
https://www.zadania.info/n/1682016
Do jutra (29 kwietnia) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie

Czy można prosić administrację o jeszcze jeden arkusz? :D Pozdrawiam cieplutko!

Mam pytanie odnośnie zad. \(13\). Skad wiadomo, że odcinek \(AF\) przejdzie przez środek kuli wpisanej w czworościan? Osobiście zrobiłem to zadanie korzystając po prostu z odcinka \(SF\), nie rysując nawet tej części do \(AF\).

Środek kuli wpisanej w czworościan foremny to środek czworościanu, a więc punkt przecięcia się jego wysokości. AF i DG to dwie z tych wysokości. Jeden z możliwych sposobów myślenia o tym: punkt S to jedyny punkt, który leży na wszystkich płaszczyznach symetrii czworościanu. Przy każdej takiej symetrii sfera wpisana w czworościan przechodzi na siebie, więc jej środek to musi być punkt S.

5 maja będzie jeszcze jedna próbna matura.

czy w rozwiązaniu zadania 9 nie ma błędu? Mam na myśli, że funkcja rośnie tam gdzie jest dodatnia pochodna, a w tym rozwiązaniu jest odwrotnie, że gdzie pochodna jest ujemna jest napisane, że funkcja jest rosnąca

spinner