V próbna matura 2014 z matematyki z zadania.info

29 marca 2014
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze V tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym

Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 5 kwietnia.

Właśnie zamieściliśmy arkusze V próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/1767604
Do jutra (30 marca) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie

Jak opisać zdarzenie: wśród pokolorowanych krawędzi są dokładnie 3 krawędzie białe i 2 czarne
Czy może być
\(A\) - Zbiór 12 wyrazowych wariacji z powtórzeniami ze zbioru 6 elementowego, w których dwa wyrazy powtarzają się dokładnie 3 i 2 razy.

W pierwszym zadaniu matury rozszerzonej, dziedziną nie powinno być x \in (-1,4) ? Bo mamy wyznaczyć punkty prostej AB, więc ja to rozumiem tak, że ta prosta jest ograniczona punktami A i B, więc współrzędna x musi się zawierać pomiędzy Xa i Xb. Wtedy odpowiedz to bedzie nie x \in (3,5) tylko x \in (3,4>

Proszę o pomoc! :)

\in - należy ;) coś tak nie zadziałało

Odcinek jest ograniczony. Prosta jest nieograniczona.

dzięki! :)

Ogólnie super, bo w końcu podstawa wydaje sie trudniejsza, prosimy żeby to się utrzymało(przecież nie chodzi o to żeby nawalić 100% z łatwej podstawy tylko zdobyć 90 z trudnej :D)szkoda tylko że na 5 zadaniu urwałem sobie 2% :D

Czy krawędzie sześcianu można pomalować skoro są one odcinkami, a te nie mają powierzchni ? Czy traktować sześcian jako obiekt matematyczny czy rzeczywisty ? Np. biorę przednią i tylną ścianę : chcąc pomalować na jednej z nich 2 krawędzie na biało, a na drugiej 2 na czarno mogę to zrobić na 1 sposób (sześcian matematyczny - krawędzie nie różnią się), czy na 2 ( sześcian "realny" ) ?

PS:
IMO Trudniejsza niż w tamtym tygodniu.

Malujemy tak jakbyś miał model sześcianu.
Sześcian w zadaniu wykorzystujemy tylko raz - liczymy liczbę krawędzi.
Rozwiązanie w ogóle nie wykorzystuje żadnych innych własności sześcianu. :)

Czy w zadaniu 10 nie możemy obliczyć wysokości ściany z trójkąta EDS (oznaczenia z rozwiązania) skoro ED to promień okręgo wpisanego?

D jest środkiem okręgu opisanego, a nie wpisanego. ED nie jest promieniem okręgu wpisanego.

no tak. Racja.

rozszerzenie oprócz dowodu geometrycznego do zrobienia :D

spinner