Matematyka

Vademecum. Egzamin gimnazjalny

Iwona Kałmuk, Ewa Jelonek
Operon
3 listopada 2008
Vademecum gimnazjalne wydawnictwa 'Operon' przykuwa uwagę bardzo atrakcyjną szatą graficzną. Książka jest wydrukowana na błyszczącym papierze, strony są kolorowe, a treść jest często uzupełniania ilustracjami. Książka została podzielona na 18 rozdziałów
1. Podstawowe oznaczenia, symbole i wielkości matematyczne10. Procenty
2. Zbiory liczbowe11. Wyrażenia algebraiczne
3. Liczby naturalne12. Równania, nierówności, układy równań
4. Liczby całkowite13. Funkcje
5. Liczby wymierne14. Statystyka opisowa i wstęp do prawdopodobieństwa
6. Potęgi o wykładniku naturalnym i całkowitym15. Planimetria
7. Pierwiastki16. Stereometria
8. Kolejność wykonywania działań17. Przykładowe zadania z testu gimnazjalnego wraz z rozwiązaniami
9. Proporcja18. Chcesz wiedzieć więcej?

Zgodnie z tytułem, książka ma charakter vademecum - każdy rozdział jest encyklopedycznym zbiorem definicji i własności pojęć matematycznych pojawiających się w trakcie nauki matematyki w gimnazjum. Treść jest dość często ilustrowana przykładami, co w połączeniu z bardzo przejrzystym układem graficznym sprawia, że przeglądanie książki jest prawdziwą przyjemnością.

Na końcu są dwa rozdziały o trochę innym charakterze. Rozdział 17 zawiera 70 przykładowych zadań z testów gimnazjalnych (wszystkie zadania są szczegółowo rozwiązane), a rozdział 18 zawiera 7 krótkich notek biograficznych oraz 9 ciekawostek.

Do książki dołączona jest również płyta CD, na której znajdziemy arkusze z egzaminów gimnazjalnych 2003-2008 (te same, które dostępne są na stronach CKE), informacje o egzaminie gimnazjalnym (informator i standardy), przykładowy harmonogram przygotowań do egzaminu, oraz tablice najważniejszych wzorów.

obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2008Cena24zł
ISBN978-83-7461-733-8RozwiązaniaTak
PodtytułVademecum. Egzamin gimnazjalnyLiczba stron176
Liczba zadań70 zadań egzaminacyjnych+przykłady w tekście.
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Bardzo czytelny i uporządkowany układ książki.
  • Zagadnienia są opisane przystępnym językiem i często ilustrowane przykładami.

Minusy

  • Cena. Wprawdzie 24zł to nie majątek, ale jak sobie uświadomimy, że książka to tylko jeden z elementów (obok podręcznika i zbioru zadań) pomocniczych w nauce matematyki (która też jest tylko jednym z przedmiotów sprawdzanych na teście z nauk przyrodniczych), to nie jest już tak różowo. Książka nie jest znowu aż tak gruba i powinna być tańsza.

Podsumowanie

W zasadzie wzorcowe vademecum - merytorycznie i stylistycznie prawie bez wad. Doskonałe źródło podręcznych informacji, które z pewnością jest warte polecenia.

Pisząc recenzję warto zauważyć, iż ~1/20 objętości książki zajmują kolorowe strony działowe, które moim zdaniem z korzyścią dla ucznia można by zastąpić większą ilością przykładów. Na dobrą sprawę dział 1-2 obecne są w większości słowników i encyklopedii (niekoniecznie nawet matematycznych). Kolejne trzy rozdziały stanowią część materiału, który nawet w nie najlepszych szkołach podstawowych został dobrze przemaglowany i utrwalony. Poza tym w dziale 12.2 (Nierówności) niepotrzebnie wprowadzane są przedziały, które nie wystąpią na egzaminie gimnazjalnym. Nadmienić należy także, że w "przykładowych zadaniach..." większa część zadań otwartych jest na wysokim poziomie co czwórkowemu uczniowi może zamącić nieco w głowie.
(komentarz piszę na podstawie późniejszego wydania, w którym autorzy nie uwzględnili, że część materiałów zawartych w vademecum wyrzucono z obecnej podstawy programowej)

Myślę, że to, że dział 1 i 2 jest w większości słowników nie jest wadą, bo po co "obkładać " się słownikami jeśli można mieć wszystko w jednym. Możliwe, że trzy kolejne rozdziały są standardowo przerabiane w nawet tych nie najlepszych szkołach, ale to jest Vademecum, czyli całościowo zebrany materiał z danego zakresu. Raz autor recenzji pisze, że materiał jest zbyt łatwy, a raz, że zbyt trudny, bo wykracza poza egzamin gimnazjalny. Ja myślę, że powinno być coś dla tych bardzo słabych, którzy szukają czym różni się "mniejszy bądź równy" od "mniejszego" i dla tych, którzy z ciekawości chcą zajrzeć do materiału trochę bardziej "rozszerzonego".
Książka była wydana w 2008 roku i myślę, że autorki nie miały pojęcia co będzie wyrzucone z podstawy 2 lata później.

spinner