II próbna matura 2015 z matematyki z zadania.info

7 marca 2015
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze II tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym
Zadania na poziomie podstawowym (technikum)
Zadania na poziomie rozszerzonym (technikum)

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów wraz z uzupełnieniem.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony
Poziom podstawowy (technikum)
Poziom rozszerzony (technikum)

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 14 marca.

Właśnie zamieściliśmy arkusze II próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/2047547
Do jutra (8 marca) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Trudna kurcze :D

Po raz drugi zamieściliście zadanie z kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa za aż 7 punktów. Jakoś do tej pory się z tym nie spotkałam, zazwyczaj optymalizacja była za tyle.
Jednym słowem warto się nastawić, że to najwyżej punktowane będzie właśnie z tego działu?

Mi się wydaje, że powinniście się teraz koncentrować na nauce tak, żeby umieć rozwiązać jak najwięcej zadań, a takie kombinacje: 'jaki typ zadania za ile będzie punktów', to mają drugorzędne znaczenie - na takiej giełdzie łatwo się przejechać.

Tyle, że kombinatoryka jest dość specyficzna i tak jak w innych zadaniach każdy dział się ze sobą w jakiś sposób wiąże i rozwiązując zadania ćwiczy się jakieś elementy, tak w kombinatoryce tylko mnożenie i dodawanie

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie
Podstawa (technikum)
Rozszerzenie (technikum)

Chyba łatwiejsza niż tydzień temu. Mam nadzieję, że to takie rozgrzewkowe :twisted:

Witam na forum.

Czy jest cień szansy że takie rozwiązanie byłoby zaliczone?

Obrazek
Obrazek

sepia321 pisze:Tyle, że kombinatoryka jest dość specyficzna i tak jak w innych zadaniach każdy dział się ze sobą w jakiś sposób wiąże i rozwiązując zadania ćwiczy się jakieś elementy, tak w kombinatoryce tylko mnożenie i dodawanie
W kombinatoryce ćwiczy się myślenie tak dobrze, jak w mało którym innym dziale szkolnej matematyki. Jest to moim zdaniem wystarczający powód, żeby akcentować ją na maturze.

fg123 pisze:Witam na forum.

Czy jest cień szansy że takie rozwiązanie byłoby zaliczone?
Nie mam formalnych kompetencji, żeby stwierdzić, ile punktów można by tu przyznać. Natomiast taką propozycję określiłbym jako przedstawienie, jak najbardziej poprawnych, intuicji. Oczywiście, rysunek jest przekonujący, ale jest tylko rysunkiem, nie dowodem. To tak samo, jakby stwierdzić, że ciąg jest rosnący, bo sprawdziło się, że rośnie na pierwszych stu wyrazach, więc "przecież widać, że rośnie".

Podejrzałem, że zadanie było za 4 punkty. W takim razie ja osobiście postawiłbym za te poprawne intuicje najwyżej 2, nie więcej.

Myślę, ze za takie rozwiązanie nie można otrzymać punktu. Wykres wielomianu stopnia 4 nie jest parabolą, a to sugeruje wykres. Porównując do ciągu: jakby stwierdzić, że ciąg jest rosnący, bo sprawdziło się, że rośnie na pierwszych stu wyrazach, więc "przecież widać, że rośnie" . To nie jest dowód. Zero punktów.
Egzaminator.

Ja mam pytanie w kwestii matura rozszerzona dla technikum zadanie 6 . Podana jest w rozwiązaniu zależność, że
\(AC=2SD\), której nie rozumiem, mógłby ktoś mi to wytłumaczyć?

Nie mam dostępu do rozwiązań, a w treści nie ma mowy o punkcie \(D\). Czym on jest?

trójkąty ABC i DBS są podobne (kkk), S jest środkiem BC, D jest środkiem AB, więc \(AC =2SD\)

Obstawiam, że \(D\) jest spodkiem wysokości trójkąta \(ABS\) na podstawę \(AB\). Wówczas trójkąty \(BSD\) i \(ABC\) są podobne (cecha kk). A ponieważ \(BC=2BS\), skala podobieństwa wynosi \(2\).

Czy zadanie 13 w którym należy udowodnić , że f′(x) = g′(x) można rozwiązać przez podstawienie za x^4=t ??

Jeśli się poprawnie wykorzysta wzór na pochodną złożenia, to tak.

spinner