Złote rybki w ocenanie matematyki

Lev Kurlyandchik
Oficyna Wydawnicza "Tutor"
2 sierpnia 2010
Zbiór esejów matematycznych znanego popularyzatora matematyki Lva Kurlyandchika. Treść książki została podzielona na 3 części.
RozdziałLiczba przykładówLiczba zadań
1. Kombinatoryka4352
2. Geometria4513
3. Metody geometryczne w arytmetyce153

W każdej z części znajdziemy kilka artykułów o szczególnych rozumowaniach w matematyce. Omówiono między innymi: zasadę szufladkową Dirichleta, niezmienniki, rozcinanie figur na płaszczyźnie, elementy zastosowań teorii liczb w geometrii.

Każdy z artykułów koncentruje się wokół jednego rodzaju problemów (zadań) matematycznych i w znakomitej większości składa się z rozwiązań przykładowych zadań. Dodatkowo, rozdziały kończą się zestawami zadań do samodzielnego rozwiązania - do zadań tych zamieszczono szczegółowe rozwiązania.

obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
Rok wydania2005Cena30 zł
ISBN83-89563-20-7RozwiązaniaTak
Liczba stron269Liczba zadań103 przykłady + 100 zadań
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Książka nie jest łatwa do czytania, ale jeżeli się nie zniechęcimy to znajdziemy w niej wiele ciekawych rozumowań.
  • Książka nie ma infantylnych cech książek popularyzatorskich - cała jest wypełniona dowodami i precyzyjnymi rozumowaniami.

Minusy

  • Książka jest za trudna nawet dla lepszych uczniów.
  • Książka jest mało urozmaicona - trzy duże części na jakie została podzielona dobrze oddaje jej charakter: różnorodność omówionych rozumowań jest bardzo ograniczona.
  • Jak zwykle w przypadku Tutora bardzo spartański skład książki - przydałyby się chociaż żywe nagłówki stron - w tej chwili trudno się zorientować, w jakim rozdziale się znajdujemy.

Podsumowanie

Książka kusi kolorową i sztywną okładką, ale uważajmy, bo treść książki nie jest już tak kolorowa. W większości składa się ona z (czasem dość długich) rozumowań i z pewnością nie jest to lektura do poduszki.

Z drugiej strony, jest to ciekawa pozycja dla olimpijczyków i pasjonatów matematyki - z pewnością można z niej się wiele nauczyć.

spinner