Trening maturzysty

Matematyka

Ewa Artymiuk
GREG
31 października 2008
Jedna z serii książek wydawnictwa GREG przygotowujących do matury. 'Trening maturzysty' to zbiór przykładowych zadań maturalnych, do których dołączono dość szczegółowe odpowiedzi. Książka podzielona jest na 11 rozdziałów.
RozdziałIlość zadań
podstawa/rozszerzenie
1. Liczby i ich zbiory32P+8R
2. Funkcje i ich własności9P+8R
3. Wielomiany i funkcje wymierne73P+40R
4. Trygonometria10P+15R
5. Ciągi liczbowe28P+11R
6. Planimetria31P+21R
7. Geometria analityczna26P+31R
8. Stereometria36P+16R
9. Rachunek prawdopodobieństwa i elementy statystyki19P+11R
10. Funkcja logarytmiczna i wykładnicza23R
11. Granica, ciągłość i pochodna funkcji28R

Do wszystkich zadań są odpowiedzi, a do wielu z nich są również schematyczne rozwiązania. Nie są to pełne rozwiązania, tylko podanych jest kilka pośrednich kroków, zwykle bez żadnych dodatkowych komentarzy. Zadania na poziomie rozszerzonym są dodatkowo oznaczone.

Na końcu książki jest ponadto 9 zadań typu 'analogiczne rozumowanie' (należy rozwiązać zadanie naśladując podany przykład). Te 9 zadań to dość dziwaczny zestaw i nie bardzo wiadomo jaka jest jego funkcja.

obrazekobrazek
Rok wydania2006Cena11zł
ISBN83-7327-627-0OdpowiedziTak
PodtytułMatematykaWskazówkiDość często
Liczba stron206Liczba zadań485 (wiele zadań ma kilka podpunktów)
Poziompodstawa+rozszerzenie
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Cena. Książkę można kupić za około 10zł. Z pewnością nie jest to dużo.
  • Dość dobry wybór zadań. Zwykle na początku są dość proste zadania, pod koniec rozdziału trochę ciekawsze.

Minusy

  • Książka dość dawno wydana, więc układ treści jest dość nieaktualny. Przy tej okazji warto wspomnieć, że jak zwykle w przypadku wydawnictwa GREG, nie znajdziemy w książce informacji kiedy została wydana. W kilku miejscach widnieje informacja, że książka jest zgodna ze standardami egzaminacyjnymi - nie dowiemy się jednak o jakie standardy chodzi - na pewno nie są to te obowiązujące na maturze 2008/2009.
  • Może się czepiam, ale styl książki jest dość rozwlekły. Szerokie marginesy, duże czcionki i odstępy. Bez większego trudu, można by objętość książki zmniejszyć o 20-30%. W ten sposób znalazłoby się miejsce na bardziej szczegółowe rozwiązania.

Podsumowanie

Ze względu na zawartość, książkę należy traktować jak zbiór zadań. Nie jest to zbiór zadań maturalnych, bo takie stanowią w niej mniejszość. Nie jest to też zbiór typowo szkolny, bo wybór zadań jest jednak dość selektywny. Trzeba chyba o książce myśleć tak, jak wskazuje tytuł: trening maturzysty - jest zbiór zadań pozwalający powtórzyć materiał przed maturą.

Książka może być trudna w użyciu dla słabych uczniów - rozwiązania znajdujące się w książce są na tyle skąpe, że trudno nawet je uznać za szkice rozwiązań, są to raczej ciągi wskazówek.

Niewątpliwą zaletą książki jest jej cena, która w zasadzie równoważy jej niedoskonałości.

spinner