Geometria na maturze

zadania praktyczne

Tomasz Gronek
Wydawnictwo Szkolne PWN
16 kwietnia 2009
Poradnik maturalny wydawnictwa PWN, który w całości jest poświęcony zadaniom z geometrii.

Treść poradnika została podzielona na 5 części

1. Definicje, twierdzenia, własności i wzory
2. Planimetria
3. Stereometria
4. Odpowiedzi
5. Standardy wymagań egzaminacyjnych

W pierwszej części poradnika znajdziemy przypomnienie najważniejszych wzorów i twierdzeń z geometrii. Forma tego przypomnienia w zasadzie nie odbiega od formy tablic matematycznych, ale wachlarz wzorów i twierdzeń jest znacznie bogatszy od tego co możemy znaleźć w standardowych tablicach szkolnych.

Kolejne dwa rozdziały poradnika to zbiory zadań. Każdy z tych rozdziałów jest podzielony na dwie części: w pierwszej zawarto przykładowe rozwiązania zadań, a w drugiej listę zadań do samodzielnego rozwiązania. W sumie jest 10+83 zadań z planimetrii i 5+49 zadań ze stereometrii.

Przykładowe rozwiązanie każdego zadania składa się z dwóch tabelek: pierwsza zawiera schemat rozwiązania z punktacją (podobny to tych publikowanych przez CKE), a druga zawiera kartotekę zadania, czyli informację o standardach/umiejętnościach odpowiadających danemu zadaniu. Wszystkie zadania zawarte w zbiorze są zadaniami z treścią (mają sprawiać wrażenie zadań praktycznych).

Czwarty rozdział poradnika zawiera odpowiedzi do zadań do samodzielnego rozwiązania z poprzednich rozdziałów. Z wyjątkiem kilku wskazówek typu 'skorzystaj z twierdzenia sinusów' nie znajdziemy rozwiązań zadań, a jedynie same odpowiedzi.

obrazekobrazek obrazekobrazek
Rok wydania2007Cena16zł
ISBN978-83-7446-296-9OdpowiedziTak
RozwiązaniaSzkice do 15 przykłdowych zadańPodtytułzadania praktyczne
Liczba stron107Liczba zadań154
Poziombrak informacji
Format

W ostatnim rozdziale zawarto standardy egzaminacyjne oraz rozwiązania 7 zadań z egzaminów maturalnnych 2005-2007. Zamieszczone standardy egzaminacyjne zdążyły się już zdezaktualizować.

Nasza opinia

Plusy

  • Sporo ciekawych zadań z treścią, wszystkie ilustrowane obrazkami, niektóre z nich dość trudne.

Minusy

  • Niepotrzebne (moim zdaniem) kartoteki zadań, które dla ucznia nie wznoszą żadnej wartości. Zamiast tego lepiej by było zamieścić bardziej szczegółowe przykładowe rozwiązania zadań. Ponadto brak rozwiązań zadań do samodzielnego rozwiązania znacząco utrudnia pracę z książką.
  • To, że wszystkie zadania w zbiorze są zadaniami z treścią jest pewną zaletą, ale jest też pewną ułomnością - nie wszystkie zadania na maturze/w szkole mają taką formę.
  • Brak podziału zadań na zadania na poziomie rozszerzonym i podstawowym.

Podsumowanie

Nie jest wielką tajemnicą, że zadania z geometrii są często słabym punktem zarówno nauczycieli jak i uczniów. Z drugiej strony, wraz z redukcją treści nauczania, rośnie ich rola na egzaminie maturalnym. Z tego punktu widzenia każda pozycja poświęcona geometrii jest warta uwagi.

Opisywany poradnik trudno jednak uznać za wyczerpujący podręcznik geometrii. Jest to po prostu zbiór 150 zadań z treścią o charakterze geometrycznym. Szkoda, że zabrakło miejsca na rozwiązania (lub chociaż wskazówki) do zamieszczonych zadań, z pewnością byłaby to wtedy znacznie ciekawsza pozycja.

spinner