Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

 

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR

Trener*, matematyka, liceum - poziom podstawowy


Jan Górowski, Adam Łomnicki
ParkEdukacja
4 października 2008
Bardzo oryginalna szata graficzna to główny wyróżnik książki autorstwa panów Jana Górowskiego i Adama Łomnickiego. Jaskrawa kolorystyka stron imituje kolorowe karteczki (sticky-notes) poprzyklejane na marginesach. Książka składa się 92 krótkich (jedno lub dwustronicowych) rozdziałów zgrupowanych w 7 działach.
ZadaniaDział
1-15Liczby
16-28Równania, nierówności,
układy równań i nierówności
29-45Funkcje
46-53Ciągi
54-67Geometria płaszczyzny
68-80Geometria przestrzeni
81-92Rachunek prawdopodobieństwa
i statystyka
Każdy rozdział to jedno dokładnie rozwiązane zadanie oraz kilka (bardzo podobnych) zadań do samodzielnego rozwiązania. Notatki na marginesach są różnego rodzaju: te z lewej strony (szare) zawierają przypomnienia teorii i wzorów; te z prawej strony stanowią objaśnienia do rozwiązań zadań.
podglądobrazekpodglądobrazekpodglądobrazekpodglądobrazek
Rok wydania2007WydanieI
PoziompodstawaLiczba stron180
Liczba zadań316OdpowiedziTak
WskazówkiSporadycznieRozwiązania92 przykładowych zadań
Cena20złISBN978-83-7266-585-0
Format podgląd

Nasza opinia

Plusy

  • Plus należy się autorom za odwagę. Książka jest nietypowa i może budzić kontrowersje, ale sam pomysł dokładnie opisanych rozwiązań jest godny naśladowania.
  • Zamieszczone na końcu każdego rozdziału zadania do samodzielnego rozwiązania, są doskonałym sposobem na utrwalenie przyswojonych wiadomości. Zdania są bardzo podobne do zadania wzorcowego, więc nie powinny sprawiać wielkich problemów nawet słabym uczniom.
  • Notatki na marginesach to dobry pomysł na dopisanie uwag, których ,,nie wypada" zamieszczać w tekście rozwiązania.

Minusy

  • Kolorowe notatki na marginesach sprawiają, że książka jest strasznie pstrokata. W dodatku strony są pobazgrane strzałkami, co sprawia, że bardzo trudno jest się skoncentrować na czytaniu tekstu. To tak jakby treść książki była rozłożona w 3 miejscach - na marginesach i na środku. Może można się do tego przyzwyczaić, ale dla mnie czytanie rozwiązań było dość nieprzyjemne.
  • Dziwny dobór zadań. Moim zdaniem, ponieważ książka w 92 rozdziałach próbuje zawrzeć wszystkie możliwe sytuacje egzaminacyjne, to każde dwa zadania powinny być zupełnie inne. Tymczasem tak nie jest, niektóre zadania są do siebie bardzo podobne. Nie rozumiem również, dlaczego na 12 zadań z geometrii analitycznej, 6 dotyczy równania okręgu, które to nie obowiązuje na maturze 2008/2009?
  • Mam wrażenie, że niektóre karteczki są poprzypinane na siłę. Przykład takiej porady: ,,Zamiast prosta o równaniu y=2x+3 mówi się krótko prosta y=2x+3". Mnie taka porada bardziej kołuje niż prostuje.
  • Ponieważ informacje są dość losowo porozrzucane po marginesach, bardzo trudno jest odnaleźć tę, która nas interesuje. Pewnie nie jest to mankament przy czytaniu ,,od deski do deski", ale jeżeli po jakimś czasie będziemy chcieli znaleźć jakąś informację, to może się to okazać bardzo utrudnione.

Podsumowanie

Książka adresowana głównie do słabszych uczniów - tych, którym samo rozwiązanie zadania niewiele pomaga; dzięki notatkom na marginesach, mają oni szansę trochę się oswoić ze strategiami rozwiązywania zadań. Jeżeli tylko nie zraża nas kontrowersyjny styl książki, to na pewno warto ją przejrzeć.