Matematyka dla ambitnych

Leon Gulgowski
Podkowa Bis
17 lutego 2009
Dość nietypowy podręcznik do matematyki autorstwa wychowawcy wielu olimpijczyków, Leona Gulgowskiego.

Nietypowość tej książki polega na jej formie - zwykle książki adresowane do najzdolniejszych uczniów to zbiory zadań, a tu mamy podręcznik.

Treść została podzielona 7 rozdziałów
RozdziałLiczba zadań
1. Dowód nie wprost i dowód indukcyjny67
2. Zbiory87
3. Funkcje75
4. Działania130
5. Wielomiany i funkcje wymierne223
6. Trygonometria73
7. Funkcja potęgowa, wykładnicza i logarytmiczna35

Każdy z rozdziałów jest podzielony na kilka/kilkanaście tematycznych podrozdziałów. Pojedynczy podrozdział zawiera podstawowe definicje i twierdzenia (z dowodami!). Treść jest ilustrowana przykładowymi zadaniami, a na końcu podrozdziału mamy zestaw zadań do samodzielnego rozwiązania. Większość zadań jest dość trudna, część z nich to zadania olimpijskie.

obrazekobrazekobrazekobrazek
Rok wydania2000Cena20zł
ISBN83-912633-1-2OdpowiedziTak
WskazówkiCzasamiLiczba stron234
Liczba zadań690
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Bardzo ciekawy dobór materiału, który wykracza poza ramy szkolne, ale nie jest typowo uniwersytecki (np. kongruencje, relacje, wielomiany dwóch zmiennych).
  • Duża liczba ciekawych zadań i przykładów.
  • Definicje i dowody. Może brzmi to dziwnie, ale we współczesnych podręcznikach praktycznie nie ma dowodów. Tu jest inaczej, książka nie ma infantylnych cech większości podręczników i można rzeczywiście zobaczyć o co w matematyce chodzi.

Minusy

  • Szkoda, że książka nie ma kontynuacji, w której znalazłoby się miejsce na geometrię, pochodne czy rachunek prawdopodobieństwa.
  • Brakuje oznaczenia stopnia trudności zadań. Ponadto brakuje wskazówek do wielu zadań na dowodzenie.

Podsumowanie

Książka bardzo interesująca i praktycznie bezkonkurencyjna - ten segment rynku nie jest zbyt atrakcyjny dla wydawców, więc pozycje tego typu ukazują się bardzo rzadko.

Może nie widać tego z wyżej zamieszczonego spisu rozdziałów, ale w książce jest bardzo dużo tematów wykraczających poza ramy (nawet starego) programu nauczania. Ponieważ część teoretyczna, jak i zadania, są bardzo przemyślane, więc przy odrobinie wysiłku, można się wiele z tej książki nauczyć.

Nie należy jednak zapominać, że podręcznik ten jest adresowany do uczniów zdolnych i bardzo zdolnych. Przy tym zastrzeżeniu, szczerze ją polecam.

spinner