Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

 

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR

Matematyka dla ambitnych


Leon Gulgowski
Podkowa Bis
17 lutego 2009
Dość nietypowy podręcznik do matematyki autorstwa wychowawcy wielu olimpijczyków, Leona Gulgowskiego.

Nietypowość tej książki polega na jej formie - zwykle książki adresowane do najzdolniejszych uczniów to zbiory zadań, a tu mamy podręcznik.

Treść została podzielona 7 rozdziałów
RozdziałLiczba zadań
1. Dowód nie wprost i dowód indukcyjny67
2. Zbiory87
3. Funkcje75
4. Działania130
5. Wielomiany i funkcje wymierne223
6. Trygonometria73
7. Funkcja potęgowa, wykładnicza i logarytmiczna35

Każdy z rozdziałów jest podzielony na kilka/kilkanaście tematycznych podrozdziałów. Pojedynczy podrozdział zawiera podstawowe definicje i twierdzenia (z dowodami!). Treść jest ilustrowana przykładowymi zadaniami, a na końcu podrozdziału mamy zestaw zadań do samodzielnego rozwiązania. Większość zadań jest dość trudna, część z nich to zadania olimpijskie.

podglądobrazekpodglądobrazekpodglądobrazekpodglądobrazek
Rok wydania2000Liczba stron234
Liczba zadań690OdpowiedziTak
WskazówkiCzasamiCena20zł
ISBN83-912633-1-2
Format podgląd

Nasza opinia

Plusy

  • Bardzo ciekawy dobór materiału, który wykracza poza ramy szkolne, ale nie jest typowo uniwersytecki (np. kongruencje, relacje, wielomiany dwóch zmiennych).
  • Duża liczba ciekawych zadań i przykładów.
  • Definicje i dowody. Może brzmi to dziwnie, ale we współczesnych podręcznikach praktycznie nie ma dowodów. Tu jest inaczej, książka nie ma infantylnych cech większości podręczników i można rzeczywiście zobaczyć o co w matematyce chodzi.

Minusy

  • Szkoda, że książka nie ma kontynuacji, w której znalazłoby się miejsce na geometrię, pochodne czy rachunek prawdopodobieństwa.
  • Brakuje oznaczenia stopnia trudności zadań. Ponadto brakuje wskazówek do wielu zadań na dowodzenie.

Podsumowanie

Książka bardzo interesująca i praktycznie bezkonkurencyjna - ten segment rynku nie jest zbyt atrakcyjny dla wydawców, więc pozycje tego typu ukazują się bardzo rzadko.

Może nie widać tego z wyżej zamieszczonego spisu rozdziałów, ale w książce jest bardzo dużo tematów wykraczających poza ramy (nawet starego) programu nauczania. Ponieważ część teoretyczna, jak i zadania, są bardzo przemyślane, więc przy odrobinie wysiłku, można się wiele z tej książki nauczyć.

Nie należy jednak zapominać, że podręcznik ten jest adresowany do uczniów zdolnych i bardzo zdolnych. Przy tym zastrzeżeniu, szczerze ją polecam.