Ostatni egzamin gimnazjalny z matematyki

13 kwietnia 2019
Ilustracja
W czwartek 11 kwietnia 2019, około 350 tysięcy uczniów przystąpiło do historycznego, ostatniego egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Po raz ósmy egzamin gimnazjalny odbył się w formule małej matury – test z matematyki stanowił osobą część egzaminu. Arkusz egzaminacyjny składał się z 23 zadań, z czego 3 zadania miały charakter otwarty.

Arkusz egzaminacyjny
Rozwiązania zadań

Gimnazja przeszły trudną i wyboistą drogę, aby wykształcić sobie miejsce w systemie edukacji. Stworzenie od zera nowego typu szkoły wymagało olbrzymiego wysiłku ze strony nauczycieli, kadry akademickiej kształcącej tych nauczycieli jak i samorządów terytorialnych będących organami prowadzącymi szkół. Wysiłek ten był wspomagany olbrzymią liczbą projektów finansowanych z programów operacyjnych UE. W wyniku tych działań udało się stworzyć ponad 7700 gimnazjów, które coraz lepiej radziły sobie z kształceniem kolejnych pokoleń młodzieży.

Gimnazja nie były pozbawione wad i samo dopracowanie sensownych programów nauczania zajęło kilkanaście lat, ale moim zdaniem zaczynały one działać całkiem sensownie i byliśmy już blisko dość stabilnego systemu nauczania. Niestety zapadła decyzja polityczna o likwidacji gimnazjów i ułożeniu systemu edukacji od nowa. Proces ten związany jest z olbrzymim chaosem w systemie edukacji i z pewnością bałagan ten będzie trwał jeszcze długie lata. Jak na razie głównym beneficjentem likwidacji gimnazjów są szkoły prywatne – w roku 2018 liczba uczniów w prywatnych szkołach podstawowych zwiększyła się o 48%.

Myślę, że z pewnym rozrzewnieniem będziemy też wspominać sam charakter i formułę egzaminów gimnazjalnych. Jeżeli porównamy egzamin gimnazjalny z matematyki z analogicznym egzaminem ósmoklasisty, to ten drugi wypada bardzo ubogo. Samej matematyki w egzaminie ósmoklasisty jest naprawdę niewiele.

spinner