Repetytorium maturzysty

Matematyka

Katarzyna Piórek
GREG
6 października 2009
Poradnik maturalny wydawnictwa ''GREG''. Treść książki zgrupowano w 10 rozdziałach.
RozdziałLiczba przykładów
1. Liczby i ich zbiory48
2. Funkcje i ich własności21
3. Wielomiany i funkcje wymierne75
4. Funkcje trygonometryczne26
5. Ciągi liczbowe42
6. Funkcje wykładnicze i logarytmiczne16
7. Planimetria25
8. Geometria analityczna20
9. Stereometria16
10. Rachunek prawdopodobieństwa
i statystyka
21

Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego przypomnienia najważniejszych wzorów i twierdzeń (zwykle 1-2 stron). Pozostałą treść rozdziałów stanowią przykładowe rozwiązania zadań. Rozwiązania opatrzone są komentarzami (w bocznych ramkach).

Treści na poziomie rozszerzonym oznaczone są szarym paskiem na marginesie strony.

obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2009Cena14 zł
ISBN978-83-7517-204-1RozwiązaniaTak
PodtytułMatematykaLiczba stron214
Liczba zadań310Poziompodstawa+rozszerzenie
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Ponad 300 dokładnie rozwiązanych zadań - z pewnością można się sporo z tych rozwiązań nauczyć.
  • Dość dobry dobór zadań, są zadania łatwe są też trochę trudniejsze.

Minusy

  • Część teoretyczna niezwykle skąpa (zero komentarzy) i niewiele różni się od informacji, które znajdziemy w tablicach.
  • Forma zamieszczania komentarzy do rozwiązań zadań w bocznych ramkach jest dość niewygodna. Komentarze te nie są opcjonalne, bo bez nich rozwiązania są zupełnie nieczytelne, a ciągłe przenoszenie wzroku między rozwiązaniem, a ramkami jest niewygodne.
  • Układ książki: zadanie, rozwiązanie, kolejne zadanie, kolejne rozwiązanie itd. ułatwia czytanie książki 'od deski do deski', ale utrudnia poszukiwanie interesującej nas informacji (interesującego nas zadania).
  • W rozwiązaniach korzysta się ze wzorów/twierdzeń, które nawet nie zostały przypomniane, np. rozwiązywanie układów równań metodą wyznaczników, czy też twierdzenie o stycznych do okręgu.
  • Mało konsekwentne oznaczenia treści na poziomie rozszerzonym, które w dodatku często rozmijają się z rzeczywistymi wymaganiami. Np. w całym wstępie do planimetrii w ogólne nie ma oznaczenia treści na poziomie rozszerzonym pomimo, że znaczna jej część powinna być tak oznaczona.
  • W książce często zdarzają się drobne błędy redakcyjne, np. błędne odpowiedzi na stronach 50-51, nieczytelny wzór na procent składany itp.

Podsumowanie

Ze względu na dość symboliczny charakter części teoretycznej, opisywaną książkę należy traktować jako zbiór zdań z rozwiązaniami. I żeby było jasne, nie jest to duża wada - czytanie rozwiązań może być bardzo kształcące. Książka nie jest zbyt droga i z pewnością może być użyteczna, ale różne drobne niedoskonałości sprawiły, że nie wzbudziła ona we mnie zbyt wielkiego entuzjazmu.

spinner