VIII próbna matura 2011 z matematyki z zadania.info

30 kwietnia 2011
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze VIII tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz portal. W tym roku arkusze maturalne przygotowaliśmy na trzech poziomach:

Zadania na poziomie podstawowym

Zadania na poziomie podstawowym+

Zadania na poziomie rozszerzonym

  • Poziom trudności arkusza na poziomie podstawowym bardzo przypomina poziom trudności prawdziwego egzaminu maturalnego, czyli nie jest zbyt wysoki. Arkusz ten jest przeznaczony dla osób zdających maturę tylko na poziomie podstawowym.
  • Poziom trudności arkusza na poziomie podstawowym+ jest odrobinę wyższy od poziomu trudności prawdziwego egzaminu maturalnego. Arkusz ten jest przeznaczony dla osób zdających maturę na poziomie rozszerzonym, które nudzą się przy zwykłych arkuszach na poziomie podstawowym, oraz dla osób, które nie zdają rozszerzenia, ale chcą uzyskać z podstawy bardzo dobry wynik (powyżej 80%).

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy

Poziom podstawowy+

Poziom rozszerzony

To już koniec zabaw maturalnych. Powodzenia na maturze!

Właśnie zamieściliśmy arkusze VIII próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/5232614
Do jutra (1 maja) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Czy ktoś zrobił zad. 5? Ono jest takie trudne czy ma jakieś banalne rozwiązanie? xD

5 raczej łatwe ,troche pogłówkuj skasowano :) Odnośnie ostatniego zadania , skasowano.. Policzył ktoś?

wyliczyć*

tak, wszystko jest do wyliczenia, trochę cierpliwości trzeba poczekac do jutra : )

zrobil ktos czwarte? W ostatnim skasowano?

4 tak, skasowano , ostatnie niestety nie mam pojęcia, siedzę już ze 2 godz. nie widzę rozwiązania, zrobił ktoś?

duzo liczenia, malo myslenia w tej maturze

podpowiedz do ostatniego

Skasowano podpowiedź

supergolonka pisze: Do jutra (1 maja) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
nie wiem czy to tak ciężko zrozumieć?

Zadania tej serii są bardzo zbliżone do poziomu matury OKE/CKE z roku 2010 i 2009. Obserwując rok poprzedni i wcześniejszy zadania na portalu zadania.info było o niebo trudniejsze, a bynajmniej niektóre wymagały naprawdę dobrego pomysłu na ich rozwiązanie. Stąd też sporo odbiegały od realnego poziomu trudności na maturze "rzeczywistej". Pozdrawiam Autorów i życzę dalej takiego zapału o pracy jak do tej pory.

Chciałbym podziękować administracji za próbne matury tegoroczne i z lat ubiegłych, nad którymi główkowałem od ostatnich paru miesięcy (poziomy podstawowy+ i rozszerzony). Dostrzegam wyraźny progres w swoich umiejętnościach - od 50/60% do nawet 90+. Większość zawdzięczam ogromnej ilości przerobionych zadań i podpatrywaniu toku rozumowania w rozwiązaniach już po liczeniu. Teraz pozostaje już tylko oczekiwać matury w czwartek z nadzieją, że poziom okaże się przystępny, a upragnione 100% (może wreszcie) zostanie ustrzelone. :D
Jeszcze raz wielkie dzięki!

Topic:
Co do TEJ próbnej, to wymęczyłem wszystkie poza ostatnim z kulą i walcem. Z tych, co zrobiłem najtrudniejsze były dla mnie 5 i 10.

Również chciałbym się przyłączyć do podziękowań ;) Jednocześnie gratuluję pięknej pracy wykonanej przez Administrację. Ten portal jest zdecydowanie jedyny w swoim rodzaju. Liczba zadań jest imponująca, ponadto czasem nawet kilka sposobów rozwiązania jednego zadania (dla mnie jest to ogromny plus). Tutejsza baza zadań może zastąpić każdy podręcznik - ba, nawet każdą wariację podręczników ;) Wspaniale, że jest tak zróżnicowany poziom, no i oczywiście próbne matury - genialny pomysł. Najlepsze jest to, że ich poziom jak na mój gust zawsze był wyższy niż ten 'prawdziwych' matur. Dzięki temu te z CKE są potem po prostu trywialne. Jedyne czego żałuję to to, że nie odkryłem Was wcześniej. Byłbym pewny o 100% na prawdziwej ;)

Co do tej matury - dla mnie prostsza od wcześniejszych, ale i tak trudniejsza od CKE, ale to dobrze, bo jestem po niej w bardzo dobrej formie przed najważniejszym dniem matur.

Serdecznie pozdrawiam!

zrobionie wszystkie matury z wynikami od 40 do 70% - oceniane surowo, trzeba oddać prawdę, że rozszerzenia na zadania.info są trudniejsze niż typowe matury, dlatego w czwartek liczę na jakieś 70% z rozszerzenia

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Podstawa+
Rozszerzenie

Dzięki wszystkim za ciepłe słowa pod naszym adresem. Dla nas zadania.info to przede wszystkim frajda z możliwości pomocy Wam w nauce matematyki. Mam nadzieje, że nasze maturki pomogły Wam w przygotowaniach do matury, ale co może nawet ważniejsze, mam nadzieję, że dzięki nim trochę poćwiczyliście szare komórki. Zobaczycie, to Wam się przyda w przyszłości.

w sumie to nie wydaje wam sie to minimalnie nieuprzejme, skoro ktos na to napracowal? :) mysle ze za taka prace 3zl sie nalezy zdecydowanie, nic za darmo. a jak juz piracic, to nie tak obsesowo :)

co do matury, fajna i nietrudna, tylko 5 troche meczace, bo albo sie poszlo ta droga jak w rozwiazaniu i git, albo inna i mozna bylo sie zameczyc w liczeniu :) fajny blad zrobilem w 11, bo stwierdzilem ze skala 1 jest niemozliwa, skoro maja rozne objetosci.

ps. jak sie ocenia zadanie takie jak to z dwudziestoscianem? policzylem wszystko dobrze tylko przez roztargnienie dalem 40 krawedzi zamiast 30? i przez to oczywiscie inne wyniki

gorzej jak ktoś nie ma nic na koncie;( i nie zobaczy odpowiedzi.

Podziekowania dla calego serwisu za wlozona prace zycze wam abyscie tworzyli rownie ciekawe zadania jak dotychczas. Szacunek dla tego co zrobil do konca zadanie jedenaste:].
PS. zadanie z prawdopodobienstwem zrobil ktos 1 sposobem?

A czy w zadaniu ostatnim rozwiązanie \(\frac{R}{H} = 1\) nie powinno zostać odrzucone? Wydaje mi się, że taka możliwość nie istnieje - gdyby R=H promień podstawy walca byłby równy zero, więc walec by de facto nie istniał. Czy to ja popełniam błąd logiczny? Supergolonko, proszę, ustosunkuj się do tego (:

Zrób rysunek. 'Wysokość' sfery to 2R, więc walec wpisany o wysokości R to żaden problem.

Świetna strona! Dobra robota :)

Faktycznie, dziękuję :)

Ja również przyłączam się do podziękowań za próbne matury. Pozdrawiam serdecznie zespół zadania.info i życzę powodzenia wszystkim zdającym :mrgreen:

Powodzenia na maturze zycze wam samych 100% wynikow

Też wam bardzo dziękuje. ;p Zycie każdemu 100% ;p;p;p;p

Dzięki za te matury! Prawdziwą napisałem tak na 98%-92% ;]

Ramzes pisze:Dzięki za te matury! Prawdziwą napisałem tak na 98%-92% ;]
GRATULACJE!

jak rozszerzona to szacunek !

spinner