Konkurs matematyczny w gimnazjum

Przygotuj się sam!

Witold Bednarek
Nowik
17 lutego 2009
Kolejne wydanie popularnego zbioru zadań konkursowych autorstwa Witolda Bednarka.

Podobnie jak w poprzednich wydaniach, zadania w zbiorze zostały podzielone na pięciozadaniowe zestawy. Zestawów jest 40 i do każdego z nich dołączono zarówno wskazówki, jak i rozwiązania.

Na końcu książki zamieszczono 100 zdań do samodzielnego rozwiązania (bez rozwiązań).

obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2007Cena12zł
ISBN978-83-89848-28-4RozwiązaniaTak
PodtytułPrzygotuj się sam!WskazówkiTak
Liczba stron141Liczba zadań200+100
WydanieIV rozszerzone
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Umieszczenie osobno wskazówek i rozwiązań to bardzo dobry pomysł - dzięki temu praca ze zbiorem jest bardzo wygodna.
  • Sporo ciekawych zadań.

Minusy

  • Podział zadań na zestawy może się podobać, ale może się też nie podobać. Przy samodzielnej pracy ze zbiorem, wygodniejsze wydaje się być zgrupowanie zadań tematycznie.

Podsumowanie

Bardzo dobry zbiór zadań dla zdolniejszych uczniów gimnazjum. Szczegółowe wskazówki i rozwiązania sprawiają, że jest to doskonała pozycja do samodzielnej nauki.

W minusach nie uwzględniłeś tego, że część zadań wykracza i to znacznie poza materiał gimnazjum, np. zadanie 1 z zestawu pierwszego wymaga od ucznia sztucznego dobrania do wzoru skróconego mnożenia i rozwiązania go wykorzystują zasady rozwiązywania funkcji kwadratowych. Innym przykładem jest zadanie 2 z tegoż samego zestawu wymaga, bądź co bądź użycia indukcji, w rozwiązaniu autor wyciąga wzory, które "potwierdzają" poprawność równania, niezaznaczając jednakże, że wzór ten należy potwierdzić (najszybciej) za pomocą indukcji, inaczej na konkursie nie otrzymalibyśmy pełnej liczby punktów. Moim zdanie odpowiedzi i podpowiedzi są w większości wypadków odpowiednio dobrane, aczkolwiek jest też sporo rozwiązań dość skrótowych, w których pominięte zostają, istotne, informacje.
Pozdrawiam,
AndreSai

spinner