Matura 2019 z matematyki

9 maja 2019
Ilustracja
We wtorek 7 maja, o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura z matematyki. Po raz dziesiąty, po 25 latach przerwy, egzamin z matematyki jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Podobnie jak w ubiegłym roku, wszyscy maturzyści muszą zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a arkusz rozszerzony stanowi drugą część egzaminu.


Tegoroczną maturę z matematyki zdaje ponad 269 tys. maturzystów (oraz dodatkowo ok. 1,5 tys. absolwentów z lat ubiegłych). Na egzamin na poziomie rozszerzonym zdecydowało się ok. 23% tegorocznych absolwentów (ponad 60 tys. osób). Podobnie jak w ubiegłym roku, egzaminy na poziomie podstawowym i rozszerzonym obywają się w dwóch różnych dniach. Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a egzamin na poziomie rozszerzonym 180 minut.

W oczekiwaniu na wyniki matur polecam lekturę wyników ubiegłorocznego egzaminu maturalnego.

Arkusze i rozwiązania zadań

Arkusz na poziomie podstawowym
Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym
Arkusz na poziomie podstawowym (stara formuła)
Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym (stara formuła)

Arkusz na poziomie rozszerzonym
Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym
Arkusz na poziomie rozszerzonym (stara formuła)
Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym (stara formuła)

Jak wrażenia po maturze? wg mnie podstawa bardzo łatwa, rozszerzenie zresztą też

Przyjemność pisania w sali gimnastycznej :) będę miał za rok, ale porównując z próbnymi arkuszami zadania.info, to to był jakiś żart. Po 40 minutach skończyłem pisać i porównując wyniki z tymi od "ekspertów" przeróżnych portali miałem wszystko dobrze. Generator arkuszy lepiej dobiera poziom trudności zadań, te nawet nie wymagały liczenia, ani myślenia.
O rozszerzeniu mowa

Matura łatwa, prosta i przyjemna, chociaż nie bez pułapek, w tych wielomianach pewnie większość podstawiała wszystkie parametry m, które wyszły....
Drugie klasy się już boją, poziom trudności jest zmienny, tak mniej więcej co drugi rok łatwe - trudne

Mnie tam bardziej niż poziom zadań obawia fakt, że osoby, które w tym roku z jakiegoś powodu nie zdecydują się na rekrutację na studia za rok będą w nieco korzystniejszej sytuacji.

Ostatnie zadanie jest niepopranie rozwiązane Wynik 1416

Zadanie 25 z podstawy:
https://www.zadania.info/d1771/99827
Chyba najwięksi pesymiści nie spodziewali się, że matura tak nisko upadnie.

A zadanie 11 z matury rozszerzonej w starej formule jest moim zdaniem źle ułożone. Moim zdaniem odpowiedź \(576+\frac{288}{cos\alpha}+\frac{288}{\cos\beta}\) powinna mieć maksymalną punktację.

Matura trudna, zależy z czego mówisz. Ale rozszerzenia trudne ze wszystkich przedmiotów.

spinner